
Zemiaková tortilla
Potrebujeme:
2 veľké zemiaky, 1 cibuľu, 6 až 8 lyžíc olivového oleja, 8 vajec, 8 lyžíc mlieka, 8 lyžíc smotany, soľ, čerstvo mleté čierne korenie, 1 viazaničku petržlenovej vňate
Zemiaky umyjeme, olúpeme a nakrájame na kocky (najprv na hrubé kolieska, potom na hrubé hranolčeky a napokon na kocôčky). Cibuľu ošúpeme a nadrobno posekáme.
Vo vhodnej panvici (s pokrievkou) rozpálime olej. Pri strednej teplote necháme asi 10 minút opekať zemiaky, občas premiešame. Pridáme cibuľu a spolu opekáme ďalších 5 minút.
Vajcia rozhabarkujeme s mliekom a smotanou, bohato osolíme a okoreníme. Petržlenovú vňať umyjeme, vodu strasieme, byliny posekáme a vmiešame do vaječnej zmesi. Zemiaky v panvici zalejeme vaječnou zmesou a počkáme, kým sa na slabej teplote zrazí. Spodná vrstva musí byť pevná. Tortillu necháme skĺznuť z panvice na tanier alebo na obrátenú pokrievku, potom si začarujeme a opäť ju vrátime do panvice, ale vrchnou stranou nadol. Panvicu zakryjeme a tortillu necháme dopiecť ešte asi 5 minút.
Podávame ju ešte horúcu. Môžeme ju však nechať aj vychladnúť, pokrájať a podávať ako chuťovky k poháriku sherry.
Pomarančový krém
Potrebujeme: 2 šťavnaté pomaranče, 1 citrón, 6 plátkov bielej želatíny, 3 žĺtky, 100 g cukru, 300 g jogurtu, 200 g sladkej smotany, prípadne aj biela čokoláda a postrúhaná pomarančová kôra na ozdobenie.
Pomaranče a citrón umyjeme horúcou vodou a kôru jemne ostrúhame. Plody rozpolíme, šťavu vyžmýkame.
Plátky želatíny namočíme do studenej vody, aby napučali. Pripravíme vodný kúpeľ: kastról naplníme do polovice vodou a necháme ju zohriať, nesmie vrieť. Teraz potrebujeme už len kovový kotlík, prípadne misku či hrniec, ktorý by dosadol na kastról. Do kotlíka dáme žĺtky s cukrom a ručným šľahačom vymiešame dohladka.
Kotlík postavíme na kastról s horúcou vodou, pridáme pomarančovú a citrónovú kôru i šťavu a vo vodnom kúpeli miešame. Masa musí byť napenená, ľahká a vzdušná. Potom kotlík rýchlo zložíme zo sporáka.
Plátky želatíny jemne vyžmýkame, postupne ich dáme do krému a miešame, kým sa nerozpustia. Necháme trochu vychladnúť, potom pridáme jogurt. Krém odložíme na 5 až 10 minút do chladna.
Metličkou dotuha vyšľaháme sladkú smotanu a zľahka ju vmiešame do krému. Krémom naplníme 6 až 8 malých formičiek, prípadne jednu veľkú formu, a dáme do chladničky poriadne vychladnúť a stuhnúť. Pred podávaním sa môže ozdobiť postrúhanou bielou čokoládou a pomarančovou kôrou.
Recepty sú z knihy Basic cooking