Veľvyslanci 19 členských krajín NATO sa včera stretli s hlavným veliteľom spojeneckých síl v Európe Josephom Ralstonom, ktorý Macedónsko v pondelok navštívil a podal včera o situácii správu. Členovia rady po rokovaniach oznámili, že musia Ralstonovu správu o situácii v Macedónsku prekonzultovať so svojimi vládami. Ralston odporučil konať čo najrýchlejšie. Podľa Reuters sa v Bruseli všeobecne očakáva, že NATO operáciu dnes schváli a vyhlási.
Na zasadaní sa zúčastnil aj generálny tajomník NATO George Robertson, ktorý podľa nemenovaného diplomata vyhlásil, že všetky podmienky aliancie na vyslanie vojakov do Macedónska boli splnené.
Ralston sa na stretnutí podľa zdrojov vyslovil za čo najrýchlejšie spustenie operácie Essential Harvest (Hlavná žatva), v rámci ktorej má 3500 vojakov NATO zbierať zbrane od albánskych rebelov z Národnej oslobodzovacej armády (UCK). Podľa diplomatického zdroja sa aliancia dohodla na „tichej“ procedúre spustenia misie, to znamená, že ak žiadna členská krajina do dnešnej 12. h nevznesie námietku, operácia sa začne automaticky.
Po kladnom rozhodnutí má NATO hneď vyslať do Macedónska vyše 3000 vojakov, ktorí budú zhromažďovať zbrane albánskych povstalcov. Ako predvoj operácie pôsobia už v Macedónsku od víkendu štyri stovky vojakov z Veľkej Británie, Českej republiky a Francúzska, ktorí monitorujú situáciu a pripravujú logistické zázemie pre celý kontingent.
Priaznivý pohľad na situáciu však pokazili ozbrojené incidenty. K doteraz ojedinelým patrí zničenie pravoslávneho kláštora z 13. storočia v meste Lesok, ktorý v noci na utorok vyhodili do vzduchu. Macedónska vláda to považuje za „mimoriadne nebezpečnú provokáciu albánskych povstalcov z UCK, ktorá môže mať vážne dôsledky“.
Lesok leží v oblasti Tetova, ktorú ovládajú albánski rebelanti. Tí vyhnali z tejto pôvodne etnicky zmiešanej obce takmer všetkých macedónskych obyvateľov.
Západní pozorovatelia útok na kláštor potvrdili, ale nedokázali povedať, kto zaň nesie zodpovednosť. „Je to podozrivé. UCK doteraz na cirkevné budovy neútočila,“ povedal jeden západný diplomat.
Predvoj NATO už vybudoval hlavný štáb operácie a hodnotí bezpečnostnú situáciu v krajine. Ralston, generál amerického letectva, počas niekoľkohodinového pobytu v Skopje hovoril s dôstojníkmi NATO pôsobiacimi v teréne, ako aj s vysokými macedónskymi predstaviteľmi vrátane prezidenta Borisa Trajkovského.
Celá jednotka NATO má byť v Macedónsku rozmiestnená do 14 dní od vydania rozkazu. Počas ďalších 30 dní bude zbierať zbrane, ktoré jej rebeli dobrovoľne odovzdajú. Vyslanie svojich vojakov aliancia podmienila splnením viacerých kritérií, posledným z nich bolo nastolenie stáleho prímeria medzi znepriatelenými stranami.
(čtk, tasr)