
Predaj amerických stíhačiek F-16 do Spojených arabských emirátov predstavoval najväčší „kšeft“ amerických obchodníkov s vojenskou technikou počas uplynulého roka. FOTO - TASR/EPA
ktorú uverejnil americký denník The New York Times, o tom informoval Kongres.
Osemdesiat stíhačiek do emirátov
Americkí výrobcovia zbraní podpísali počas uplynulého roka zmluvy o predaji zbraní v hodnote takmer 19 miliárd dolárov, teda viac ako polovicu všetkých kontraktov vo svete. Až 68 percent z týchto zmlúv americkí obchodníci uzavreli v rozvojovom svete. Najväčší „kšeft“, o ktorom môžu svetaskúsení ruskí obchodníci iba snívať, predstavoval predaj osemdesiatich stíhačiek F-16 do Spojených arabských emirátov. Celková hodnota tohto obchodu predstavovala takmer 6,4 miliardy dolárov. Na špičke tabuľky hlavných vývozcov zbrojárskych produktov je hneď za USA Rusko s predajom v hodnote 7,7 miliardy dolárov. Na treťom mieste sa drží Francúzsko so 4,1 mld dolárov.
Správa amerického Kongresu s názvom Conventional Arms Transfers to Developing Nations patrí podľa pozorovateľov medzi najkompetentnejšie dokumenty o obchode so zbraňami vo svete. Jej spoluautor Richard Grimmet podčiarkol fakt, že rozvojové krajiny predstavujú pre exportérov zbraní najväčšie odbytisko, a to i napriek tomu, že sa mnoho z nich pretĺka cez hlbokú ekonomickú krízu.
Washington, Moskva a Paríž zabrali až 80 percent zmlúv o predaji konvenčných zbraní do rozvojového sveta. Po Spojených arabských emirátoch sú najväčšími dovozcami „špeciálu“ India so 4,8 mld dolárov a Južná Kórea, ktorá do nákupu vojenskej techniky investovala 2,3 miliardy dolárov. V predchádzajúcich rokoch sa medzi najväčších nákupcov radil aj Egypt aleboTchaiwan, či Turecko.
Rusko vyváža do Číny a Indie
Ruskí obchodníci popodpisovali najviac zmlúv v Číne a Indii. Podľa výročnej správy Medzinárodného inštitútu pre mier v Štokholme (SIPRI) boli hlavným ruským vývozným artiklom bojové lietadlá a lode. V správe amerického Kongresu sa uvádza, že „niektorí bývalí klienti sovietskeho bloku aj naďalej prejavujú záujem o ruský vojenský materiál“. Títo klienti však veľa nenakúpili, nemajú totiž peniaze.
Osobitné postavenie v rámci svetového trhu so zbraňami mal aj minulý rok Blízky východ, ktorý predstavuje hlavnú destináciu na letenkách svetových obchodníkov s vojenským materiálom. Tieto krajiny vrátane Izraela nakúpili v rokoch 1997 - 2000 až 48 percent zo všetkých predaných zbraní vo svete.
Rast zaznamenala aj SR
Slovensko sa ešte koncom 80. rokov pýšilo kvalitnou vojenskou technikou a obsadením niektorých trhov. Jeho percento na celkovom obchode so zbraňami je však v súčasnosti mizivé, i keď minulý rok zaznamenal celkový objem predaja zbraní rast. Minulý rok sa SR podarilo uzavrieť kontrakty na predaj špeciálu do Grécka, Indie a Indonézie a obranný priemysel dosiahol objem výroby vo výške jeden a pol miliardy korún, čo v porovnaní s rokom 1998 predstavuje takmer dvojnásobný rast.
JURAJ TOMAGA