BRATISLAVA – Slovensko posledné roky len dobiehalo, čo Česi stihli už predtým.
Česká republika sa dlho hrdila tým, že v procese prístupu do Európskej únie nad ostatnými kandidátmi vedie. Najnovšie prieskumy verejnej mienky v Čechách však priniesli zaujímavé výsledky.
Podpora obyvateľov vstupu do únie nestúpa, ba dokonca v poslednom období klesla. Podporu vstupu vyjadrilo len 40 percent Čechov, kým proti nemu je 22 percent.
Na Slovensku je podpora vstupu do únie vyššia – prieskumy rozličných agentúr sa v konkrétnych číslach síce líšia, ale vo všetkých má vstup minimálne 62-percentnú podporu. Slovákov, ktorí so vstupom nesúhlasia, je dnes približne štvrtina.
Veľká časť obyvateľov zároveň vyjadruje nespokojnosť s informovanosťou o prístupovom procese.
Zaostávanie v informovanosti priznávajú aj politici. „Slovensko je stále príliš hlboko ponorené do vnútornej diskusie,“ hovorí predseda parlamentného výboru pre európsku integráciu František Šebej.
Člen výboru Juraj Švec hovorí, že osveta je minimálna, a myslí si, že by sa jej mali viac venovať aj médiá.
Integrácia do Európskej únie si podľa expertov vyžaduje zmeniť jazyk, ktorým sa o nej hovorí. Ľudia majú pocit, že téma únie je im podávaná nezrozumiteľne a zložito. „Práve pre tie skupiny obyvateľstva, kde je podpora najnižšia, je zložitý jazyk odborníkov a politikov ťažko stráviteľný, neprenikne k nim,“ hovorí analytička Inštitútu pre verejné otázky Oľga Gyárfášová.
Namiesto informácií o počte kapitol a negociačných pozíciách chcú konkrétne príklady.
V júnovom prieskume Štatistického úradu SR sa respondenti vyjadrili, že im chýbajú informácie, aké výhody a nevýhody vyplynú zo vstupu do EÚ, aké dôsledky bude mať vstup na životnú úroveň, nezamestnanosť, ďalší hospodársky rozvoj krajiny, na naše poľnohospodárstvo, na konkurencieschopnosť našich výrobkov.
Privítali by konkrétne skúsenosti krajín, ktoré už sú členmi Európskej únie. (mar)
Čítajte ďalej v TÉME