Základné a stredné školy už dlhšiu dobu sťažujú: máme málo peňazí a ešte nám ich posielajú aj neskoro!
Následky už badať – niektoré školy odpájajú od plynu, iné od teplej vody, a jeden starosta situáciu vyriešil úplne radikálne: školu zavrel a nechal ju tak dovtedy, kým mu ministerstvo neposlalo sľubované peniaze.
Podľa Františka Tótha, štátneho tajomníka ministerstva školstva, to bolo svojím spôsobom vydieranie. „Starosta si chcel riešiť dlhy, ktoré narobil. Nedali sme mu však ani o korunu viacej, len sme mu peniaze poslali skôr.“ Dodáva tiež, že podľa zákona starosta nemôže zavrieť školu čo i len na päť minút. „Ak to urobí, môže byť postihovaný."
František Tóth denníku SME povedal, že školy dostali o päť percent viac ako vlani, hoci uznáva, že je to vzhľadom na rast energií málo. „Rieši sa to. Bude im ku koncu roka ešte niečo pridané.“
V obšírnom rozhovore pre SME prezradil, že situácia v školstve je zlá aj preto, že zriaďovatelia a riaditelia škôl vždy čakajú, že im ministerstvo dá každý rok peniaze na tie isté výkony ako vlani: „Uvedomme si však ,že počet žiakov klesol o 20 percent a do roku 2015 klesne o ďalších 20 percent!,“ upozorňuje Tóth. Školy si navyše na seba nevedia zarábať, pretože podľa neho mnohé riaditeľky škôl boli okresnými úradmi chované ako vo vatičke. „Dnes bez ich usmernení jednoducho nevedia čo robiť.“
Situácia je zlá aj preto, že zriaďovateľov škôl zatiaľ nič nemotivuje s peniazmi lepšie hospodáriť. Tóth dal nedávno napríklad zrátať, ako sa hospodári s 1,7 miliardami korún, ktoré idú na mimoškolskú činnosť. Výsledok bol priam neuveriteľný!
Chcete vedieť viac?
Prečítajte si utorkovú prílohu denník SME Škola a rodina