Tipy a triky pre Windows

Ak sa užívateľ rozhodne používať Norton Utilities 2000 pre Windows ME, môže byť sklamaný, lebo táto verzia Norton Utilities nie je plne kompatibilná s Windows ME - nebude napr. fungovať zabezpečenie ...

Tipy a triky pre Windows Millennium Norton Utilities 2000

Ak sa užívateľ rozhodne používať Norton Utilities 2000 pre Windows ME, môže byť sklamaný, lebo táto verzia Norton Utilities nie je plne kompatibilná s Windows ME - nebude napr. fungovať zabezpečenie koša i iné funkcie, preto je lepšie použiť novšiu verziu Norton Utilities.

Niektoré výzvy pri inštalácii

Pri každej inštalácii systém Windows ponúka možnosť vytvoriť systémovú disketu; Windows setup možno doplniť voľbami a o niektorých je dobré vedieť. Viac informácií nájde užívateľ na inštalačnom CD Windows, ale my sa pozrieme zatiaľ iba na zablokovanie výzvy pre vytvorenie systémovej diskety. Určite, ak sa zobrazí okno s výzvou zasunúť disketu, stačí kliknúť aj na tlačidlo Cancel, ale pri inštalovaní systému na viaceré počítače môže byť lepšie vytvorenie diskety zablokovať. Systémová disketa je určite potrebná nielen vo Windows ME. Ak výzva vytvoriť systémovú disketu nás po čase znervózňuje, vyradíme ju príkazom setup /ie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Existuje možnosť, ako obísť limit pre procesor Pentium 150 MHz?

Tento tip poteší určite najmä užívateľov so starším počítačom, ktorí zatiaľ neplánujú zakúpiť si nový, pritom by chceli vyskúšať niečo súčasnejšie. Windows ME (a nielen ten) má programový limit na procesory, ktoré sú menej výkonné ako Pentium 150 MHz, pritom tento limit je možné obísť. Pri inštalácii Windows ME s procesorom 133 MHz Windows ME vypíše chybové hlásenie so správou, že systém nemožno nainštalovať na počítači pre nedostatok zdrojov. Užívateľovi postačí zadať pri spúšťaní inštalácie túto voľbu: setup /NM a Windows ME nainštaluje.

Rezervovanie pamäte pre Windows ME

Pamäť možno rezervovať pomocou virtuálneho swap disku. Swap disk je vlastne jeden veľký súbor, do ktorého Windows zapisuje, keď operačná pamäť nestačí. V ovládacom paneli treba vybrať Výkon (Performance) a kliknúť na virtuálnu pamäť (Virtual Memory). Treba sa uistiť, aby si Windows sám spravoval virtuálnu pamäť.

SkryťVypnúť reklamu

Napaľovanie CD pod Linuxom

Ak máte napaľovačku a často napaľujete CD pod Windows, môže sa stať, že pri práci s PC sa občas alebo častejšie vyskytnú chybové hlásenia. Nechceme vychvaľovať Linux, ale iba uviesť tip, ako napaľovať CD pod Linuxom, lebo veľa užívateľov vraví, že napaľovanie je bezpečnejšie pod týmto OS a obracajú sa na diskusné fóra s otázkami, ako sa napaľuje pod Linuxom. I keď Windows pri napaľovaní môže často spadnúť, ak myšou otvoríte program, v Linuxe je možné pracovať v ďalších oknách, surfovať po internete i vykonávať rôzne aktivity.

Kedysi dávnejšie bolo potrebné kadečo pozapisovať do konfiguračných súborov, dnes si väčšinou každý inštalátor zapíše potrebné údaje o hardvéri aj s konfiguráciou a je schopný zistí i to, či užívateľ používa iba CDROM čítačku alebo CD zapisovačku/prepisovačku.

SkryťVypnúť reklamu

Ak má užívateľ inštalovaný Linux, má CD zapisovačku alebo prepisovačku, stačí zadať príkaz v príkazovom okne: cdrecord -scanbus

Príkaz zobrazí aktuálnu (aktuálne) CD-RW mechaniku (mechaniky):

Cdrecord 2.1 (i686-pc-linux-gnu) Copyright (C) 1995-2000 Jörg Schilling Linux sg driver version: 3.1.17
Using libscg version 'schily-0.1'
scsibus0:
0,0,0 0) 'TEAC ' 'CD-W58E ' '1.0A' Removable CD-ROM
0,1,0 1) *
0,2,0 2) *
0,3,0 3) *
0,4,0 4) *
0,5,0 5) *
0,6,0 6) *
0,7,0 7) *

Vidieť tu zariadenie 0,0,0 (dev=0,0,0), lebo hneď vedľa neho je text:
'TEAC ' 'CD-W58E ' '1.0A' Removable CD-ROM
Hviezdičky (*) znamenajú, že ďalšie CD zapisovacie/prepisovacie zariadenie nie je inštalované. Ak máte skúsenosti s napaľovaním CD pod systémom Windows, určite ste si všimli, že napaľovacie aplikácie pod Windows najprv vytvoria ISO image a až potom napaľujú dáta na CD. V Linuxe je teda tiež potrebné si najprv vytvoriť ISO image príkazom mkisofs, ktorý má všelijaké prepínače. mkisofs -J -v -R -o /usr/cd.iso /C (/C je adresár s programami, z ktorého vytvoríme ISO súbor - /usr/cd.iso)
keď chceme vyčistiť zápis na CD-RW disku, použijeme príkaz:
cdrecord -v speed=8 blank=all dev=0,0,0

SkryťVypnúť reklamu

O voľbách mkisofs sa dozviete viac na manuálovej stránke utility. -J je napr. Joliet (-J), čo je vhodná voľba, ak chcete, aby sa dlhé názvy súborov zobrazovali aj na systémoch MS Windows. Ale netreba sa prepínačmi príliš zaoberať, uveďte ich rovnako ako v horeuvedenom príklade.

ISO image napálite príkazom:
cdrecord -v speed=8 -multi -data dev=0,0,0 /usr/cd.iso
(Prepínač multi slúži na vytvorenie multisession CD.) Keby ste chceli napaľovať audio súbory, tu namiesto -data je potrebné použiť voľbu -audio: cdrecord -v speed=8 -audio dev=0,0,0 track1.wav track2.wav track3.wav…

Zapnutie zobrazovania prípon súborov

Windows implicitne nezobrazuje súbory s príponami, ich zobrazovanie docielime kliknutím na menu Štart (Start) > Prieskumník (Windows Explorer) > View (Zobraziť) > Možnosti adresárov (Folder Options), kde kliknete na Zobraziť (View) a odznačíte Ukryť prípony súborov… (Hide file extensions for known file types). Potom otvoríte Prieskumník a vyberiete ktorýkoľvek súbor aj s príponou (ak pravdaže nejakú má). Premenovanie docielite podržaním klávesy Alt a kliknutím ľavým tlačidlom myši na súbor.

SkryťVypnúť reklamu

ISDN - najčastejšie sa vyskytujúce slová

BRI je Basic Rate Interface a ide o najpoužívanejšie rozhranie v Európe, kde pripojenie tohto typu v rámci ISDN komunikácie predstavuje dva komunikačné kanály B a jeden D kanál ako servisný. Cez ISDN pomocou BRI teda možno použiť dve linky na pripojenie k internetu a dosiahnuť tak rýchlosť 128 Kbps. PRI je Primary Rate Interface a používa sa tam, kde BRI nepostačuje. Tu skôr však ide o zvýhodnenie pri telefonovaní, keďže oveľa väčšiu rýchlosť s internetom možno dosiahnuť pomocou ADSL. PRI ponúka 30 B kanálov a jeden servisný D kanál. Toto komunikačné rozhranie ISDN je vhodné pre stredné firmy. MSN (Multiple Subscriber Number) je niekoľko telefónnych čísel pre zriadenú ISDN stanicu. NT je skratka pre Network Terminator. Telekomunikácie ukončia ISDN linku malou krabičkou, do ktorej zasuniete kábel od ISDN modemu alebo ISDN telefónu. CAPI (Common Application Programming Interface) je API štandard pre prístup k ISDN zariadeniam.

SkryťVypnúť reklamu

ImageMagick

ftp://ftp.nluug.nl/pub/ImageMagick/binaries/

Tento tip je pre užívateľov, ktorí občas pracujú s grafikou a potrebujú mať silnejší program pre editáciu obrázkov. Isteže, dnes je možné nájsť veľmi kvalitné editory fotografií ako PhotoZone, Adobe PhotoShop, Corel PhotoPaint, ale prečo nevyužiť voľne dostupné programy Open Source? Jedným z nich je ImageMagick, ktorý možno stiahnuť zo stránky ftp://ftp.nluug.nl/pub/ImageMagick/binaries/ pre Windows. Tento program vie pracovať s vyše 87 formátmi vrátane formátov ako TIFF, JPEG, PNG, PDF, PhotoCD a GIF. Pomocou programu ImageMagick môžete vytvoriť obrázky dynamicky a využiť ich aj pre účely webu. Obrázky možno zväčšovať, zmenšovať, obracať, zaostrovať, pridávať rôzne efekty nielen obrázkom, ale aj ich sekvenciám. Niektoré špecifické prvky pre editáciu docieli užívateľ príkazmi z príkazového riadku a môže ich uplatniť aj na sériu obrázkov. Ak chce užívateľ napríklad pridať logo sto obrázkom v archíve, môže použiť utilitu mogrify. Napríklad chceme zrkadlovo otočiť 66 obrázkov bez toho, aby sme to museli urobiť s každým jednotlivo. Súbory prekopírujeme do adresára - t.j. C:\Program Files\ImageMagick-5.5.5-Q, kde aplikujeme príkaz: mogrify -flop subor1.jpg subor2.jpg subor3.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Pomocou utility mogrify môžeme aj konvertovať napr. všetky súbory vo formáte TIFF do formátu JPEG takto: mogrify -format jpeg *.tiff

Rovnakým spôsobom zmeníme aj farbu pozadia, geometriu ohraničenia obrázkov, farby, orientáciu, urobiť čiernobiele obrázky atď. Nasleduje popis utilít, ktoré užívateľ použije z príkazového riadku aj pre hromadnú editáciu:

Utilita popis
animate animácia sekvencie obrázkov
composite skladanie viacerých obrázkov do jedného
conjure používa skriptovací jazyk MSL
convert konvertuje sekvenciu
display zobrazenie
identify identifikácia (popis) obrázku alebo sekvencie obrázkov
mogrify transformuje obrázky alebo ich sekvenciu
montage montáž viacerých obrázkov do jedného

Príkaz: montage -adjoin subor1.jpg subor2.jpg subor3.jpg montaz.jpg

vytvorí montáž súborov "subor1.jpg subor2.jpg subor3.jpg", ktoré sa uložia do výsledného, naposledy uvedeného súboru "montaz.jpg".

Niekedy pri prezentácii www stránok, kde je niekoľko desiatok až stoviek obrázkov, je potrebné do každého umiestniť text, napr. logo alebo www adresu, prípadne všetkým dať rovnakú veľkosť. Ako vidieť, horeuvedenými príkazmi získa tvorca www stránok (a nielen ten) silný nástroj napr. na prezentáciu mnohých obrázkov v zmenšenine, nemusí kupovať nijaký drahý softvér, s programom môže pracovať aj komerčne (bez zakúpenia licencie), keďže ImageMagick je voľne šíriteľný. Tento tip pravdaže nejde viac do hĺbky jednotlivých príkazov, ale iba poukazuje na možnosti aplikácie, ktoré určite zaujmú.

SkryťVypnúť reklamu

Tipy pre prácu s Wordom

Tlač do a zo súboru

Ak ste niekde na chalupe, máte notebook a žiadna tlačiareň nie je naporúdzi, pracujete s desiatkami dokumentov, určite vás poteší tento tip - tlačové úlohy si možno pripraviť aj bez tlačiarne. Ak sa vrátite domov alebo do kancelárie, kde máte tlačiareň k dispozícii, stačí ju pripojiť k počítaču. Na chalupe vám postačí otvoriť ikonu tlačiarní (Printers) a vybrať vašu tlačiareň kliknutím pravým tlačidlom myši, kde zvolíte Vlastnosti (Properties). V Menu Details (Detaily) vyberte Tlač do… (Print to the following port), kde vyberiete FILE (Súbor) (tlač do súboru). Potom stačí otvoriť Word (alebo aj inú aplikáciu), v ktorej vyberiete tlačiareň (pre tlač do súboru si pravdaže môžete vytvoriť aj kópiu vašej tlačiarne, aby ste nemuseli zakaždým meniť nastavenie pre port) z menu Súbor (File) > Tlač… (Print…). Uvíta vás dialógové okno, kde zadáte cestu a meno súboru a dokument vytlačíte do súboru. Výhoda tohto riešenia je najmä v možnosti pripraviť si viac tlačových projektov - netreba zakaždým otvárať súbory a prehľadávať disk či desiatky diskiet.

SkryťVypnúť reklamu

Delenie slov vo Worde

Slová vo Worde možno deliť a delenie slov je lepšie prenechať schopnostiam Wordu ako ich deliť manuálne. Z menu vyberte Nástroje (Tools) > Language > (Jazyk) > Delenie slov (Hyphenation), kde odznačíte "Delenie slov vo veľkých písmenách" (Hyphenate words in CAPS) a vyberiete "Automatické delenie slov v dokumente" (Automatically hyphenate document). Kliknite na OK a Word bude automaticky deliť slová.

Tip pre systémovú disketu

Niekedy sa môže stať, že užívateľ - ak sa mu niečo nezdá - omylom aplikuje príkaz sys C: zo systémovej diskety. Tento príkaz nemusí ani aplikovať omylom, stačí, ak náhodou niekto vymazal kľúčové systémové súbory ako IO.SYS či MSDOS.SYS. Po vymazaní nemá užívateľ inú možnosť, ako použiť príkaz sys C: zo systémovej diskety. Po aplikovaní tohto príkazu z diskety, odkiaľ sa prekopírujú systémové súbory na pevný disk do koreňového adresára C:, Windows už nemusí naštartovať v grafickom režime. Príčinou tohto môže byť súbor MSDOS.SYS, ktorého obsah na jednej systémovej diskete pre Windows 98 SE vyzerá takto: ;W98EBD

SkryťVypnúť reklamu

Toto pravdaže postačí k tomu, aby systém z disku C: nabehol v textovom režime, ale nepostačí to k tomu, aby zbehol aj Windows vo svojich farebných oknách. Užívateľa uvíta modrá obrazovka s chybovým hlásením. Pre ošetrenie tohto problému potrebuje užívateľ súbor MSDOS.SYS o veľkosti 1024 bajtov. Súbor musí obsahovať:

[Paths]
WinDir=C:\WINDOWS
WinBootDir=C:\WINDOWS
HostWinBootDrv=C
[Options]
BootMulti=0
BootGUI=1
DoubleBuffer=1
AutoScan=1
WinVer=4.10.2222
; ;The following lines are required for compatibility with other programs.
;Do not remove them (MSDOS.SYS needs to be >1024 bytes).
;xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxa
;xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxb
;xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxc

SkryťVypnúť reklamu

Riadky s krížikmi nemajú iný význam okrem toho, aby mal súbor horeuvedenú veľkosť, ktorá je potrebná z dôvodov kompatibility. Riadky s krížikmi neodstraňujte. Ako vidieť, súbor MSDOS.SYS na pevnom disku má hneď na začiatku tieto riadky: [Paths]
WinDir=C:\WINDOWS
WinBootDir=C:\WINDOWS
HostWinBootDrv=C

Súbor MSDOS.SYS na diskete má iba jeden riadok: ;W98EBD

Z tohto vyplýva, že systém ani nemôže vedieť, kde je adresár Windows, preto grafický režim nezbehne. Ak teda máte systémovú disketu, okamžite sa presvedčte, či súbor MSDOS.SYS na diskete a pevnom disku sú identické. Ak nie sú, prekopírujte súbor MSDOS.SYS z pevného disku na disketu a potom po každom zadaní príkazu sys c: sa na pevný disk prekopíruje aj potrebný súbor MSDOS.SYS s údajmi o tom, kde sa nachádza systém Windows.

SkryťVypnúť reklamu

Juraj Šípoš

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu