Net News

Afgánska doména konečne v domácich rukách Doména. af bola úspešne prevedená. Teraz ju môže konečne spravovať nové ministerstvo pre komunikáciu. Časopis Wall Street Journal podrobne popisuje celý proces. Podľa zverejneného článku musel príslušný splnomocne

Afgánska doména konečne v domácich rukách
Doména. af bola úspešne prevedená. Teraz ju môže konečne spravovať nové ministerstvo pre komunikáciu. Časopis Wall Street Journal podrobne popisuje celý proces. Podľa zverejneného článku musel príslušný splnomocnenec OSN najprv nájsť dovtedajšieho administrátora domény, keďže nebolo známe miesto jeho pobytu. Podľa získaných informácií patril s najväčšou pravdepodobnosťou k militantným islamistom...

Lufthansa predáva na internete prémiové míle
Desať rokov po uvedení svojho bonusového programu „Miles and more“ ponúka Lufthansa svoje prémiové míle aj v priamom predaji. Počet míľ sa dá navýšiť cez internet od apríla (www.miles-and-more.com). 2000 míľ stojí 60 EUR. Jedna osoba si môže objednať do 10 000 míľ. V rámci svojho jubilea ponúka Lufthansa možnosť on-line výhry a zľavy na e-knihy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Deväť z 10 používateľov internetu navštevuje cestovné stránky
Web sa stal pevnou súčasťou pri plánovaní dovoleniek. Podľa firmy TNS Emnid sa momentálne informuje prostredníctvom internetu 92 percent nemeckých surferov o konkrétnych pobytoch a všeobecných témach súvisiacich s cestovaním. U lepšie zarábajúcich surferov s mesačným príjmom od 3000 EUR je to skoro 100 percent. Na plánovanie dovolenky využilo web 96 percent; 3 percentá uviedli, že tento rok sa na dovolenku nechystajú a preto nepotrebujú žiadne informácie. Len 1 percento cestovné stránky nezaujímajú. TNS Emnid získal pre reprezentatívnu štúdiu údaje od 1010 nemeckých surferov.

BlogShares
BlogShares, burza weblogov je tu. Členovia BlogShares môžu získať podiely na blogoch prostredníctvom fiktívnych peňazí. Aktuálna hodnota blogov vyplýva v prvom rade z počtu tzv. incoming links. Užitočný vedľajší efekt systému BlogShares je zoznam top-blogov, nezávisle od toho, akého prevádzkovateľa využívajú.
http://www.blogshares.com/

SkryťVypnúť reklamu

Mapa FBI
Na prvý pohľad nič zaujímavé nezbadáte. Ak sa však pozriete lepšie, zistíte, že tam, kde by malo byt vyznačené Slovensko, je Rakúsko... Ale aj ostatné popisy sú dosť zvláštne.
http://www.fbi.gov/hq/cid/arttheft/geomaps/europe.jpg 

Nepodarilo sa mu predať svoju dedinu
To už musia byt zlé časy, ak niekto chce predať dedinu, v ktorej býva. Avšak americké „mestečko“ Amboy s jeho 7 obyvateľmi, benzínovou pumpou, kostolom, pristávacou dráhou, hangárom, poštou ako aj 6 malými domčekmi zrejme nikto nechce. Zeme je tu síce dosť - 540 akrov (cca 2,2 kilometrov štvorcových), ale čo s tým v púšti Mojave? Žiadneho kupca nepresvedčil ani fakt, že cez dedinu prebieha legendárna Route 66. Najvyššia ponuka bola po mesiaci 950 000 USD. Avšak to bolo vlastníkovi, istému známemu fotografovi, málo. Hodnota pozemku sa odhaduje na 1,9 milióna USD. Aukciu vraj ovplyvnil začiatok vojny v Iraku.
http://www.rt66roys.com/
http://news.findlaw.com/ap/ht/1700/4-8-2003/20030408044501_1 0.html

SkryťVypnúť reklamu


Ďalších 6 a ½ roka za podvody pri aukciách
Muž, ktorý podvádzal pri aukciách na eBay a ktorý už sedí vo väzení od roku 2001, dostal ďalších 6 a ½ roka. Dnes 35-ročný muž klamal dražiteľov pri on-line aukciách na eBay a Yahoo. Aby získal dobrý imidž, vymyslel si nové identity a v ich mene formuloval pozitívne hodnotenia pre svoju osobu. Kvôli tomu bol obvinený aj z použitia cudzej identity, kvôli čomu sa jeho trest ešte raz zvýšil. Pritom mal pri pôvodnom odhalení šance na relatívne dobrý koniec. I keď oklamal spolu 1700 používateľov, súd ho pustil v januári 2001 na kauciu. Avšak vo februári utiekol. Keď ho v júli znovu zatkli, musel sa zodpovedať aj za tzv. bail jumping (útek počas prepustenia na kauciu). V apríli 2002 bol za to odsúdený na rok väzenia. Medzitým sa však začal proces za podvody pri aukciách a ten sa teraz skončil – s výsledkom, že muž si odsedí spolu vyše 8 rokov.
http://www.cmonitor.com/stories/news/state2003/nh__internets_cam_2003.shtml

SkryťVypnúť reklamu

Aj Kim Jong II bloguje
Aj Severokórejský vodca Kim Jong Il píše teraz svoj vlastný blog. A zverejňuje obsah rozhovorov, ktoré vedie s Georgom W. Bushom prostrednícvom Instant Messengeru.
http://www.livejournal.com/users/kim_jong_il

Ebay s novým konceptom predaja
Spoločnosť Ebay, ktorá už nie je len on-line aukčným domom, ale chce byť aj kľúčovým bodom on-line predaja, vypracúva teraz v Nemecku nezvyčajný koncept predaja. Ebay ponúka v Nemecku školenia na školách a univerzitách resp. na odborných nadstavbách a usporadúva workshopy spolu s priemyselnou a obchodnou komorou. Podujatia majú účastníkom otvoriť prístup k živnosti a k obchodovaniu na Ebay a firme, ktorá zarába na každej transakcii, by to prinieslo do kasy ďalšie provízie. Zároveň môže Ebay využiť svoje poradenstvo pre živnostníkov, ktorý chcú začať obchodovať na Ebay, ako dobrú PR-kampaň.

SkryťVypnúť reklamu

Značný dopyt po zdravotných informáciách na webe
Internet sa stal vedúcim médiom pre kupcov zdravotníckych preparátov bez lekárskeho predpisu. Podľa štúdie T-Online využíva 35 percent surferov so záujmom o tieto lieky internet na informovanie sa o zdravotníckych témach. Televízia slúži len 31 percent ako zdroj informácií, časopisy len 30 percentám. Dôležitejšie ako internet je pre kupujúcich tzv. OTC-produktov (over the counter) len návšteva lekára (54 percent), odborné časopisy (41 percent) a osobné odporúčania priateľov a rodiny. Zaujímavý je rozdiel medzi ženami a mužmi: zdravotné informácie hľadalo 41 opýtaných percent žien a len 29 percent mužov.

Už 42 percent európskych firiem využíva bezdrôtový prístup na internet
Nasadenie bezdrôtových technológií vo firmách v Európe ďalej narastá. Poradenská firma Frost & Sullivan získala pre svoju štúdiu údaje od 100 osôb z vedenia firiem v 8 európskych krajinách. Štúdia ukázala, že už 42 percent opýtaných firiem využíva technológiu WLAN pre prístup na internet. Ďalších 15 percent firiem zavedenie bezdrôtového prístupu na internet plánuje. Analýza ukazuje najprv značné stúpanie známosti bezdrôtových technológií a služieb (napr. WLAN, SMS, HSCSD, GPRS a WAP) medzi európskymi firmami. Až 64 percent opýtaných firiem vidí v bezdrôtových riešeniach prírastok pre produktivitu firmy.

SkryťVypnúť reklamu

S Amazonom sú kupujúci najspokojnejší
Pri štúdii týkajúcej sa spokojnosti zákazníkov dosiahol najlepší výsledok on-line predajca Amazon, a to najlepší, aký kedy v americkom sektore služieb bol. V najnovšej štúdii „American Consumer Satifaction Survey“ si Amazon oproti minulému roku polepšil o 5 percent (92 bodov). Vynikajúce výsledky dosiahol aj on-line aukčný dom Ebay (82 bodov) a on-line cestovka Expedia (80 bodov). Štúdiu od roku 1994 každoročne rieši University of Business Michigan School spolu s American Society for Quality (ASQ) a poradenskou firmou CFI Group.

Spam od čínskych úradov
Čínske úrady v trestnom konaní našli kreatívny spôsob, ako znepríjemňovať malým kriminálnikom život. Otravujú spamom. Podľa informácií AFP, ktorá sa odvoláva na agentúru Xinhua, sa v čínskom meste Hangzhou vo veľkom plagátuje. Oznamy vo veľkosti pohľadníc robia reklamu napríklad falošným dokladom alebo falošným akademickým titulom. K dispozícii sú uvedené aj čísla mobilov. Keďže je pri týchto číslach veľmi ťažké identifikovať páchateľa, volia úrady „unavovaciu“ taktiku. Čísla úrady zozbierajú a každých 20 sekúnd je na ne zaslaná SMS: „Vašimi ilegálnymi inzerátmi ste porušili zákon. Ihneď s tým prestaňte a prihláste sa u mestskej správy Hangzhou na potrestanie". Či sa niekto u mestskej správy prihlásil, nie je známe.
http://www.nandotimes.com/technology/story/823979p-5819588c.html

SkryťVypnúť reklamu

Každý piaty Európan využíva on-line banking
Skoro každý piaty Európan (18 percent) už vykonáva bankové prevody cez internet. Počet on-line používateľov on-line bankingu sa tak za posledné 2 roky viac ako zdvojnásobil. To bol výsledok štúdie firmy Forrester Research s hlavným sídlom v Cambridgi, Massachusetts. Spolu 37 percent používateľov využíva ponuky finančných inštitúcií. Aj keď počet on-line klientov ďalej vzrástol, zaostal 40-percentný nárast za rok 2002 za tým v predchádzajúcom roku. V roku 2001 bol prírastok ešte 60 percent. Príčiny klesajúceho nárastu treba podľa štúdie hľadať v Nemecku, Anglicku a škandinávskych krajinách, ktoré značne kazia priemer. Forrester Research vychádza z toho, že v nasledujúcich 5 rokoch sa počet európskych on-line klientov zdvojnásobí na 130 miliónov.

SkryťVypnúť reklamu

Znovuvýstavba internetu v Iraku
Vo Veľkej Británii vzniklo „Committee for Information Technology Reconstruction in Iraq“ (CITRI), ktoré chce urýchliť prostredníctvom darov a predaja domén (.iq) znovuvýstavbu internetu v Iraku. Nie je pozoruhodné, ako rýchle vznikajú organizácie, ktoré predávajú nezištne niečo, čo im vôbec nepatrí? Formálne kontroluje irackú ccTLD momentálne texaská firma Alani Corp. Avšak kvôli ešte platným sankciám sa doména nesmie používať.
http://www.citri.org/ 

Vzdelávacie kurzy pre afganských systémových technikov
Ešte pred dvoma rokmi bol internet v Afganistane za vlády Talibanu zakázaný. Teraz ukončilo prvých 17 systémových technikov štúdiá na Cisco Networking Academy v Kábule. Je to významná udalosť v krajine, ktorá doteraz nemohla z internetu profitovať. Aj teraz je kvôli mínam nebezpečné zaviesť káble v krajine. Kto chce telefonovať alebo surfovať na internete, je odkázaný na drahé spojenia cez satelit, ktoré sú len v niektorých internetových kaviarňach, hoteloch a budovách vlády a UNO. Podľa plánov afganskej dočasnej vlády sa to má v najbližších rokoch zmeniť. Cisco Systems za podpory organizácie UNDP chce zriadiť ďalšie vzdelávacie centrá v Kábule, Mazar-e-Sharif a v Kandaháre. Za Talibanu nebol zakázaný len internet, ale napríklad aj práca žien. V tejto súvislosti je iniciatíva firmy Cisco a UNDP dôležitým znakom, pretože 6 z prvých absolventov sú ženy. V júni začne na kábulskej univerzite prvý počítačový kurz špeciálne pre ženy.

SkryťVypnúť reklamu

Yahoo sa osamostatňuje od Google
Keď Yahoo koncom minulého roku prevzalo vyhľadávač Inktomi, bolo jasné, že sa chce Yahoo osamostatniť od vyhľadávača Google, na ktorého technike je založená ponuka Yahoo. V budúcnosti chce Yahoo kombinovať výsledky vyhľadávania získané prostredníctvom Google-techniky s vlastným, doteraz manuálne udržiavaným katalógom. Koncom roku by mala Google-technológiu nahradiť technológia Inktomi. Vyhľadávanie by tak nemalo poskytovať len lepšie výsledky, ale malo by prísť aj k optickému zjednodušeniu webstránky. Vyhľadávaču Google hrozí nebezpečie aj z inej stránky. Nedávno sa ozval totižto Microsoft, že si chce zlepšiť pozíciu medzi poskytovateľmi vyhľadávania.

Čínski prevádzkovatelia spolu proti Google
Prevádzkovatelia 200 čínskych webstránok chcú viditeľne prekaziť, aby sa vyhľadávač Google v Číne presadil. Vstúpili do aliancie China Search Alliance (CSA). Prevádzkovatelia internetu tak reagujú na plány Googlu, ktorý sa chce nechať v krajine zastupovať jednou agentúrou. Aj Sina.com, najpopulárnejší portál a vyhľadávač, plánuje vstúpiť do aliancie. CSA bola iniciovaná v septembri 2002 spravodajským portálom China.com a mala pôvodne 30 členov. Odkedy Google zverejnil svoje plány v Číne, organizácia sa začala rozrastať. Cieľom aliancie je zaistiť si 20-percentný podiel na čínskom „vyhľadávacom“ trhu a neskôr ho rozšíriť na 50 percent. CSA ponúka od marca svoju prvú spoplatnenú vyhľadávaciu službu. Podobne ako u Google alebo iných vyhľadávačov môžu zákazníci zaplatiť poplatky za heslá alebo vyhľadávacie katalógy a potom dostanú aj lepšie miesto vo výsledkoch vyhľadávania. Majú nasledovať aj ďalšie spoplatnené služby. V Číne využíva asi 97 percent surferov aspoň jeden vyhľadávač. Trh so spoplatneným rankingom sa momentálne odhaduje na 24 miliónov USD. V Číne je internet však značne regulovaný; Inhaltsanbieter podliehajú štátnemu dozoru a kontrole; za porušenie nariadení možno skončiť aj vo väzení. Vyhľadávače ako Google a Altavista boli už kvôli cenzúre blokované. Na druhej stránke sa niektorí poskytovatelia, dokonca aj niektorí zahraniční ako napríklad Yahoo, zaviazali dodržovať ustanovenia čínskej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Madonna a zdieľacie burzy
Madonna nereaguje na výmenu jej songov cez zdieľacie burzy vôbec slušne. Jej spolupracovníci „zaplavili“ okrem iného aj burzu Kazaa s falšovanými hudobnými súbormi. Kto takýto súbor stiahne, toho konfrontuje Madonna s otázkou: „What the f**k do you think you're doing?“
http://seattlepi.nwsource.com/pop/118048_tf118x.html

Výhra?
Počítačová chyba viedla k tomu, že 25 000 častých zákazníkov leteckej spoločnosti American Airlines, ktorí sa zúčastnili výhernej súťaže, dostali správu o výhre. Teraz by mali dostať ako odškodné 500 bonusových míľ.
http://www.nytimes.com/aponline/technology/AP-Contest-Snafu.html


Americká vláda skupuje osobné údaje Juhoameričanov
Podľa MSNBC skúpila americká vláda za posledných 18 mesiacov osobné dáta niekoľkých sto tisícov ľudí z Južnej Ameriky. Právna situácia je rovnako nejasná ako aj pôvod dát. Podľa správy MSNBC možno usúdiť, že za takýmto činom zrejme treba hľadať systém konania, ktorý bol vyvinutý po 11. septembri 2001. Viacero úradov – imigračný úrad, spravodajské služby, atď. - skupujú od firiem ako ChoicePoint a LexisNexis dáta amerických občanov i cudzincov. Tieto súbory dát sa prezerajú napríklad pri vstupe turistov do krajiny. Alebo ich využijú pri rastrovaní na odhalenie potencionálnych teroristov. Ako dodávateľ sa spomína len ChoicePoint. Firma udáva, že má kontakty v 10 juhoamerických štátoch. Kto sú tieto zdroje, nie je však známe. Čiastočne sa predávajú v každom prípade kompletné súbory dát na národnej úrovni. Nakoľko sú tieto ponuky legálne, sa detailne nepíše. Avšak sa predpokladá, že v jednotlivých prípadoch "posúvajú" dáta "tajne" vládni úradníci. Podľa MSNBC sa záujem firmy ChoicePoint nezameriava len na juhoamerické krajiny. Avšak v týchto krajinách je to zrejme najmenší problém. "Problémom" sú napríklad predpisy na ochranu dát európskych krajín. Iné problémy sú napríklad s dátami z Blízkeho Východu. Niektoré krajiny tu totižto využívajú "primitívne" metódy spravovania údajov: administratíva ešte stále používa papier.

SkryťVypnúť reklamu

Čína je druhým najväčším odosielateľom spamu
Najviacej odosielateľov nevyžiadaných reklamných e-mailov je z USA. Na druhom mieste sa podľa prieskumu firmy Messagelabs nachádza Čína. Avšak v porovnaní s americkým spamom (58 percent) je čínsky podiel (5,6 percent) dosť malý. Na treťom mieste je Veľká Británia (5,2 percent). Nemecko sa na zozname nenachádza. Celkovo firma našla zo 104,9 milióna e-mailov 36 percent spamu.

Fluffi Bunni zatknutý?
Fluffi Bunni, možno najznámejší cracker/hacker posledných rokov, je zrejme zatknutý. Podľa spravodajskej agentúry AP zatkli v Londýne na veľtrhu „InfoSecurity Europe 2003“ 24-ročného Brita Lynna H. Podozierajú ho, že práve on sa skrýva za nickom „Fluffi Bunni“. Čo sa týka hackov, ktoré pripisujú tomuto človeku, ide výlučne o tzv. defacements, teda o zmenu domovskej webstránky. Tam pravidelne nechával fotky malého ružového plyšového zajačika pred klávesnicou. Avšak Fluffi Bunni si vyberal „za obeť“ len stránky určitého typu, napríklad stránky, ktoré sa zaoberali témou bezpečnosti. Za obeť padli teda napríklad SANS Institute, Security Focus alebo stránka Attrition.org, ktorá sama kedysi prezentovala defacements ako určitý životný štýl.

SkryťVypnúť reklamu


Spam: klam a podvod
Spam väčšinou nie je len otravný, ale z väčšej časti obsahuje aj mylné informácie. Tieto neprekvapujúce údaje sú výsledkom anylýzy obsahu Americkej obchodnej kontroly FTC. FTC skúmala asi 1000 takýchto e-mailov a najprv ich roztriedila. Potom sa prieskumníci venovali jednotlivým častiam e-mailov - od, vec, atď. Asi tretina údajov v poli „od“ bola viditeľne klamná. A spomedzi takýchto e-mailov bolo pri 42 percentách viditeľné, že odosielateľ stojí v osobnom vzťahu k príjemcovi. Údaje v poli „vec“ boli klamlivé len v 22 percentách. Najčastejšie sa vyskytujú nepravdivé informácie v tomto poli pri sex- a porno-mailoch. Ešte smutnejšie je zistenie o obsahu e-mailov. Aspoň 40 percent mailov obsahuje viditeľne chybné informácie v texte. V rubrike „financie“ to bol prípad až v 90 percentách mailov. Ak človek zhrnie všetky výsledky, tak prídeme k výsledku, že maily obsahujú v aspoň 42 percentách (kategória: „produkty-služby“) a čiastočne až v 96 percentách (kategória „financie“) všetkých prípadov aspoň jednu viditeľne mylnú informáciu. Tento dôkaz nie je zanedbateľný a prieskum sa nekonal bezdôvodne. Ak spam obsahuje tak veľa klamlivých informácií, tak je to presvedčivý argument v rukách zástancov zákonných opatrení v USA. Niektoré americké štáty s antispamovými zákonmi žiadajú, aby reklamné e-maily obsahovali v poli vec aj značku „ADV“ (=advertisement). Medzi testovanými mailami bolo takto označených len 20.
http://www.ftc.gov/opa/2003/04/spamrpt.htm

SkryťVypnúť reklamu

Nemecké Ministerstvo vnútra chce zakázať interaktívne súťaže s možnosťou výhry
Nemecko plánuje zákon, ktorý by značne reguloval súťaže s možnosťou výhry v elektronických médiách. Podľa informácií novín „Die Süddeutsche Zeitung“ by mali byť „interaktívne výherné súťaže“ najmä na internete, ale aj prostredníctvom televízie alebo SMS zakázané. Návrh Ministerstva vnútra plánuje všeobecný zákaz telefonických výherných akcií v televízii. To by bol koniec televíznych hier, pri ktorých musia diváci zvoliť spoplatnené telefónne čísla, aby mohli získať autogram či vyhrať cestu okolo sveta. Avšak toto Bavorsko nechce dopustiť. Hry s nízkym vkladom nesmú byť zakázané. Mysliteľný by bol zákaz takýchto súťaží len pre verejnoprávnu televíziu, ktorá je financovaná prostredníctvom koncesionárskych poplatkov. Minister vnútra odôvodňuje túto iniciatívu so „stúpajúcim počtom problematických priebehov hier“.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Natália Ewiaková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu