Spoločnosť IBM predstavila novú rodinu produktov na virtualizáciu kapacity pamäťových systémov na ukladanie dát, ktoré pomôžu zákazníkom znížiť náklady na IT a zároveň zvýšiť produkčnú efektívnosť vďaka menšej komplikovanosti a menej náročnej správe kapacít na pamäťových systémoch v dátovom centre.
IBM tieto produkty uviedla na každoročnom fóre pre analytikov odvetvia, rok po definovaní svojej stratégie v oblasti softvérových technológií pre pamäťové systémy, ktorá má sprístupniť potenciál pamäťových sietí. Rozvíjajúci sa trh pre tieto softvérové technológie by mal v roku 2006 dosiahnuť podľa firmy Gartner objem 16,7 mld. USD.
Virtualizačný softvér umožňuje zoskupovanie kapacity z rôznych pamäťových systémov do jednotného, konsolidovaného prostredia. Bez tejto funkcie musia firmy spravovať pamäťové kapacity v každom systéme zvlášť a nemôžu efektívne zaplniť nevyužitú pamäťovú kapacitu na diskových systémoch bez nákladného presúvania dát a odstávky aplikácií.
„Nové produkty IBM v podstate oddelia servery od pamäte a umožnia tým skutočne nezávislú správu pamäťových systémov,“ hovorí Brian Truskowski, generálny riaditeľ pre pamäťový softvér skupiny IBM Systems. „Zákazníkom sa núka celkom nový spôsob vizualizácie a tým v konečnom dôsledku virtualizácie všetkých informačných aktív podniku popri lepšom využití pamäťovej kapacity, vyššej produktivite administrátorov a lepšej dostupnosti aplikácií.“
Podľa nedávnej spotrebiteľskej štúdie IBM môžu podniky so stredne veľkými až veľkými sieťami SAN ušetriť v priemere za prvý rok viac než 250 000 USD vďaka lepšiemu využitiu diskov a vyššej produktívnosti správcov, a získať 2,6 mil. USD v podobe inak stratených príležitostí, ktoré sa otvorili vďaka lepšej disponibilite aplikácií.
„V súčasnej náročnej ekonomike existuje mimoriadny tlak na znižovanie nákladov na IT,“ pokračuje Jerry Campanella, prvý viceprezident National City Corporation. Banková a finančná spoločnosť so sídlom v Clevelande s bilančnou hodnotou presahujúcou 100 mld. USD nasadila nový virtualizačný systém IBM na zvýšenie efektívnosti. „Podnik vyžaduje rýchly rast otvorených pamäťových systémov a vyššiu disponibilitu. Domnievam sa, že nové funkcie produktov na virtualizáciu pamäťových kapacít, akým je napríklad IBM SAN Volume Controller, nám umožnia znížiť náklady a skvalitniť služby, aby sme dokázali týmto náročným požiadavkám vyhovieť.“
Rad produktov IBM Virtualization pozostáva z niekoľkých integrovaných riešení pripravených na nasadenie v podnikovom prostredí. Tieto riešenia spĺňajú otvorený štandard prostredia pomenovaný Storage Management Interface Specification alebo SMI-S. Spoločnosť IBM uvádza:
* IBM TotalStorage SAN Volume Controller - slúži na začlenenie do súčasného prostredia SAN stredne veľkých a veľkých zákazníkov. Ide o kombinované riešenie pozostávajúce z jedného alebo dvoch uzlových serverov IBM eServer xSeries so systémom Linux a virtualizačným softvérom IBM. Základná konfigurácia sa bude od júla 2003 predávať za 75 000 USD.
* IBM TotalStorage SAN Integration Server - určený pre nové siete SAN alebo zákazníkov, ktorých zaujíma SAN Volume Controller a zároveň budujú úplne integrované riešenie. Ide o predkonfigurovaný systém, ktorý sa dodáva a inštaluje ako celok pozostávajúci zo SAN Volume Controllera, pamäťového servera IBM TotalStorage FAStT600 (kapacita až 83 TB), redundantných prepínačov pre fibre channel a príslušných smerovačov a rozbočovačov. Server bude v ponuke od augusta 2003.
Predstavené produkty obsahujú autonómne funkcie, napríklad náhradu v prípade výpadku, zrkadlenú vyrovnávaciu pamäť, automatický reštart uzlov a hladkú aktualizáciu a údržbu. Môžu slúžiť aj ako jednotný prístupový bod pre všetky pripojené pamäťové kapacity pre voliteľné duplikačné služby, napríklad IBM FlashCopyr alebo Peer-to-Peer Remote Copy (PPRC). Obidva produkty bude dodávať spoločnosť IBM a jej obchodní partneri, najmä sieť centier obchodných partnerov IBM nesúcich názov IBM TotalStorage Solution Center (TSSC). V súčasnosti sú virtualizačné produkty IBM inštalované už vo viac než 40 centrách TSSC, kde pomáhajú zákazníkom.