e a umožňujú transakcie 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Vytvára to tlak na štátnu správu, ktorá musí byrokraciu obklopujúcu štátne funkcie pretvoriť na niektorú z jednoducho dostupných, všadeprítomných, používateľsky priateľských a nákladovo prijateľných alternatív. Aplikácie pre e-government musia byť bezpečné, čo povedie k čoraz častejšiemu využívaniu digitálnych certifikátov a technológií verejných kľúčov. Nevyhnutnou podmienkou je dôvera v riešenie a jeho technické detaily zabezpečujúce funkčnosť, spoľahlivosť a bezpečnosť.
V každej fáze prechodu na systém e-government treba mať partnerov, s ktorými sa dá vytvoriť centrum zamerané na výskumné projekty súvisiace so sprístupnením štátnej správy na internete (e-government) a riešiť problémy verejného sektora súvisiace s jeho transformáciou. Univerzity dobre vedia o zásadných požiadavkách, ktoré tento prechod na internetové riešenia vyžadoval najprv v súkromnom sektore a následne aj vo verejnej správe. Preto práve na akademickej pôde vznikla spolupráca spoločnosti IBM s Univerzitou Politehnica Bukurešt. Centrum bude využívať skúsenosti, ktoré pedagógovia nazbierali v uplynulých rokoch, keďže Fakulta automatizácie a výpočtovej techniky pracuje na výskumných projektoch v oblasti e-biznisu od roku 2000.
Generálna riaditeľka pre stratégiu rumunského Ministerstva pre telekomunikácie a informatiku Diana Voicu, uvádza: „Transformácia na e-government je prioritou pre ktorúkoľvek krajinu. Vítame aktivitu Univerzity Politehnica Bukurešť najmä preto, lebo absolventi v našej krajine patria v oblasti informatiky ku špičke. Sú žiadaní vďaka svojmu kvalitnému vzdelaniu a zohrávajú dôležitú úlohu pri technologickom pokroku a našom prenikaní do oblasti e-biznisu, ako aj v ďalších krokoch smerom k e-governmentu. Elektronická štátna správa bude slúžiť nielen našim občanom, ale aj rýchlo rastúcej ekonomike.“
Pilotné projekty na báze moderných koncepcií e-biznisu už prebiehajú. Jedným z nich je aplikácia e-petitioner so zvýšeným zabezpečením. Webová stránka e-petitioner rieši otázku petícií, ktoré musí podpísať určitý počet občanov, aby mohli byť zaslané príslušnej verejnej inštitúcii. Univerzita Politehnica Bukurešť vytvorila web na zhromažďovanie podpisov a zjednodušenie práce pre všetkých zainteresovaných. Riešenie je založené na osobných identifikačných číslach. V súčasnosti prebieh a vývoj novej verzie, ktorá používa overené podpisy a digitálne certifikáty. (rk)