BRATISLAVA - Zákon, ktorý zavádza poplatky za návštevu u lekára, má stručnú vyhlášku upravujúcu vyberanie poplatkov. Platbu môže pacient zaplatiť v hotovosti, prevodom na účet alebo šekom. Platiť sa má do desiatich dní po poskytnutí starostlivosti, ale nemocnica či ambulancia môže žiadať aj preddavok. Pacient v každom prípade musí dostať príjmový doklad, na ktorom je okrem jeho mena a priezviska uvedená aj jeho adresa, kód zdravotnej poisťovne, druh a rozsah služby, ktorú dostal, ako aj meno, priezvisko a podpis zdravotníckeho pracovníka, ktorý službu poskytol.
Vyhláška nehovorí, ako konkrétne majú nemocnice, ambulancie a sanitky pri vyberaní postupovať. „Parlament nás zaviazal upraviť len spôsob platenia,“ zdôvodňuje stručnosť Szalay.
Vyhláška tiež nehovorí, ako sa bude vymáhať poplatok za pacientov, ktorí v nemocnici zomrú. „Nedali sme tam, že za zomretého budú platiť pozostalí, lebo by to nevyzeralo dobre,“ povedal minister Rudolf Zajac. Podľa Občianskeho zákonníka však dlhy zomretého platia dediči, nemocnica ich teda bude mať právo od nich vymáhať.
Nemocnice sa na zmeny pripravujú. Niektoré avizovali, že budú pacientom pri vstupe predávať žetóny, iné chystajú kupóny alebo lístky s viacerými časťami. V ružinovskej nemocnici v Bratislave budú poplatky za hospitalizáciu vyberať v centrálnej pokladni po hospitalizácii. Plánujú prijať jednu novú administratívnu silu.
„Život nám trochu komplikujú víkendy,“ hovorí Mária Muchová, ekonomická námestníčka nemocnice v Topoľčanoch. Administratívne pracovníčky doteraz počas víkendu nepracovali, pacientov však z nemocnice prepúšťajú aj cez voľné dni. „Asi zavedieme dvojzmennú prevádzku. Rozmýšľame aj o zavedení registračnej pokladnice, zatiaľ však budú pacienti dostávať blokový príjmový doklad,“ hovorí Muchová.
V nemocnici vo Zvolene plánujú žiadať peniaze až po hospitalizácii. V ambulanciách pacient zaplatí po vyšetrení a sestra mu vystaví príjmový doklad. (mar)