
Naše syry budeme porciovať len u nás v Taliansku. FOTO - REUTERS
ánu.
Súd dal za pravdu výrobcom: „Udržanie kvality a povesti syra Grana Padano a parmskej šunky opodstatňuje zásadu, že výrobok sa musí strúhať alebo krájať, či baliť na mieste, kde ho vyrábajú.“
Pôvodné receptúry a miestne výnimky v tomto prípade zvíťazili nad záujmami obchodných reťazcov aj šeďou európskych noriem. A parmská šunka i syr často pridávaný do špagiet či rizota sa budú už porciovať a baliť do vákuových obalov výhradne v kraji, kde sa vyrábajú.
Ako správna parmská šunka chutí, je dôležité nielen pre výrobcov, ale aj pre Talianov, ktorí sú presvedčení, že vedia, ako sa má táto trochu slaná pochúťka jesť. Populárna je aj inde a predáva sa v hypermarketoch v celej Európe. Taliani ju najradšej kupujú u mäsiara, kde si dajú vláčnu šunku natenko nakrájať. Je dobré ju rýchlo zjesť, aby nezoschla a nestvrdla. Potom stráca chuť a zostáva medzi zubami. Často ju jedávajú so žltým melónom alebo čerstvými figami.
Spor o známu pochúťku, lahodnú, trochu slanú šunku, sa ťahal medzi talianskymi výrobcami a britským supermarketom Asda od roku 1997. Šunka, síce pôvodná, sa totiž porciovala v britskom závode, s čím Taliani nesúhlasili. Taliansky syr si zasa „dovolila“ porciovať francúzska spoločnosť.
„Je to veľký deň, tie roky boja stáli za to. To znamená, že ak si ľudia kúpia parmskú šunku v hypermarkete, budú vedieť, že majú skutočne tú pravú šunku,“ radoval sa Maurizio Tosini, prezident výrobcov šunky z parmskej oblasti. „Ochránili sme naše výrobky,“ prijal spokojne v Ríme rozhodnutie súdu minister poľnohospodárstva Giovanni Alemanno.
Právnu bitku na súde určovali únijové pravidlá, ktoré dávajú zvláštnu ochranu 570 miestnym delikatesám - rôznym syrom, vínam, olivám, hovädziemu mäsu a iným potravinám, ktoré sú zaregistrované na zozname. A súd rozhodol, že by krájanie a porciovanie mohlo poškodiť kvalitu výrobku aj povesť zoznamu, na ktorom majú byť len lahôdky.
Povolené je porciovanie výrobkov len v obchodoch priamo pred očami zákazníka, nie však v baliarňach mimo obchodu. To považujú predstavitelia britského obchodného reťazca Asda za bláznivé rozhodnutie súdu.
„Ak v kuchyni známej reštaurácie naporciujú parmskú šunku, tak je to v poriadku, a tak sa nám zdá trochu nonsens, že my nemôžeme spraviť to isté,“ vyhlásila hovorkyňa Asdy. Výrobcov šunky obviňujú, že teraz budú zdvíhať ceny, a pripomínajú, že nižšie ceny šunky mali vďaka svojej baliarni.
Súd však uprednostnil názor výrobcov - ak má výrobok niesť ich názov, musia mať kontrolu nad celým procesom výroby vrátane balenia.
MAREK CHORVATOVIČ