BRATISLAVA - O budúcej podobe Európskej únie chcú rozhodovať aj pristupujúce krajiny vrátane Slovenska. Svojich zástupcov majú v konvente, ktorý rokuje o novej európskej ústave a o tom, ako budú vyzerať európske inštitúcie. Konečnú podobu reformy však bude schvaľovať medzivládna konferencia.
Doteraz sa nevie, či sa na konferencii zúčastnia aj pristupujúce krajiny. „Na všetkých rokovaniach zdôrazňujeme, že je logické a úplne odôvodnené, aby sa pristupujúce krajiny plnoprávne zúčastňovali na rokovaní medzivládnej konferencie,“ povedal minister zahraničných vecí Eduard Kukan. „Ide prijímať rozhodnutia, ktoré sa budú dotýkať aj nás, keď sa staneme členmi únie.“
Rokovanie konventu európske krajiny rozdelilo. Veľké štáty podporujú návrh, aby mala Európska únia na čele silného predsedu Európskej rady, vlastne prezidenta, a aby sa skončilo rotujúce predsedníctvo únie. Znížil by sa i počet členov Európskej komisie na 15, čo by po rozšírení znamenalo, že v komisii nebudú mať zastúpenie všetky krajiny.
Menšie štáty predložili konventu návrh, pod ktorý sa podpísalo aj Slovensko. Žiadajú zachovať rotujúce predsedníctvo a princíp jedna krajina - jeden komisár.
Kukan sa v utorok zúčastnil na pracovných stretnutiach v Bruseli. „Otvoril som túto otázku a zdôraznil, že na všetkých rokovaniach dostávame ubezpečenia, že budeme plnohodnotnými účastníkmi medzivládnej konferencie. Nikto nám však nepovedal, ako bude plnohodnotná účasť zabezpečená.“
Kukan požiadal členov únie, aby sa jeho žiadosťou zaoberali aj 20. júna na najbližšom summite Európskej rady v Solune. Potvrdenie účasti na medzivládnej konferencii by podľa neho bolo pre pristupujúce krajiny „povzbudzujúce a inšpirujúce“.
Medzivládna konferencia by sa mala začať na prelome októbra a novembra a skončiť sa pred prvým májom, oficiálnym dátumom vstupu 10 nových členov do únie. (haj)