SVIDNÍK, STROPKOV – Rozhodnutie vlády utvoriť zlúčením dvoch malých okresov Svidník a Stropkov jeden územný obvod so sídlom v Stropkove vyvolalo vo Svidníku búrlivé reakcie. Občania sú pobúrení, primátori a starostovia z okresu pripravujú vyhlásenie, v ktorom protestujú proti rozhodnutiu vlády.
„Chceme presvedčiť kabinet i poslancov, že nejestvujú nijaké logické argumenty, aby Svidník prestal byť okresným sídlom. Keď nezaberie, sme pripravení vystúpiť aj ostrejšie. Okres Svidník funguje od roku 1968 a naše mesto je profesionálne i materiálne vybudované, aby túto funkciu mohlo naďalej plniť,“ povedal včera pre SME primátor Svidníka Michal Bartko.
Rozčarovaný je aj prednosta Okresného úradu vo Svidníku Jozef Harviš. Rozhodnutie vlády považuje za nekoncepčné a netransparentné: „Všetky argumenty sú na našej strane. Mesto Svidník sa 35 rokov budovalo ako administratívne centrum. V Stropkove bude potrebné utvárať podmienky, aby jednotlivé špecializované úrady štátnej správy mohli kvalitne fungovať.“
Okres Svidník má 34-tisíc obyvateľov, okres Stropkov len 21-tisíc. Priamo vo Svidníku žije viac ako 12,5-tisíca ľudí, v Stropkove 10-tisíc. „Mám obavy, že je to predohra na zrušenie okresu Svidník ako celku. Pritom okres Stropkov vznikol až po Mečiarovej parcelácii Slovenska v roku 1998,“ konštatuje Harviš.
Podľa jeho vyjadrenia v pôvodnom návrhu, ktorý vláda stiahla, bol sídlom okresu Svidník. K zmene došlo podľa jeho slov po zásahu ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií. Šéf rezortu Pavol Prokopovič je zhodou okolností zo Stropkova: „Tam treba hľadať pozadie rozhodnutia. Namiesto logických argumentov zohral kľúčovú úlohu politický lobbing.“
Prednosta Okresného úradu v Stropkove Metod Burák nepopiera, že je so Stropkovčanom Prokopovičom v kontakte. Sám však tvrdí, že nevie, ako došlo k zmene v návrhu: „Nie je to celkom otázka pre mňa.“
Podľa jeho názoru netreba situáciu dramatizovať: „Aj keď bude sídlo územného obvodu v Stropkove, vo Svidníku bude stále pracovisko obvodného úradu. V princípe sa teda nič nemení.“
Burák neprijíma argumenty druhej strany, že susedný okres má viac obyvateľov a Svidník by mal automaticky zostať jeho sídlom: „Dlhé roky rástol Svidník na náš úkor. My nechceme budovať Stropkov na úkor Svidníka, ale nechceme ani stáť bokom. Navyše, veľa kompetencií opäť prejde na samosprávy a vyššie územné celky, kompetencie štátnej správy sa zúžia na minimum. Takže nechápem, o čo im vlastne ide.“
Jablko sváru: Koncepcia vlády
Vláda odsúhlasila v stredu minulý týždeň návrh koncepcie usporiadania miestnej štátnej správy. Podľa nej by sa malo k 1. januáru budúceho roka zrušiť všetkých 79 okresných úradov. Malo by ich nahradiť 46 obvodných úradov. V Prešovskom kraji bude namiesto terajších 13 okresných 8 obvodných úradov, v Košickom kraji nahradí 11 terajších šesť nových. Vláda rozhodla aj o ich sídlach. Okresy Stropkov a Svidník zlúči do jedného územného obvodu so sídlom v Strokpove. (sen)
Prokopovič: Oficiálne som sa nevyjadroval
Podľa vyjadrení zástupcov mesta a okresu Svidník stojí za zmenou návrhu vaše ministerstvo. Lobovali ste za Stropkov?
„Návrh predkladalo ministerstvo vnútra a ja som sa nikde k nemu oficiálne nevyjadroval. Podľa môjho názoru by bolo prirodzené a spravodlivé, keby boli dve rovnocenné centrá. Vo Svidníku by zostali okresné inštitúcie ako súdy, polícia, Sociálna poisťovňa, v Stropkove zase obvodný úrad. Vo Svidníku bude navyše stále pracovisko obvodného úradu. Doterajší stav bol nespravodlivý voči obyvateľom Stropkova a celého okresu.“
Keď bude sídlom Stropkov, bude to spravodlivé voči Svidníku?
„Stropkov bol okresným mestom skôr ako Svidník. Ten mal v roku 1968, keď sa stal okresným sídlom, tritisíc obyvateľov, Stropkov osemtisíc. Svidník bol Biľakovým komunistickým mestom, Stropkovu vyčítali, že bol gardistickým slovenským mestom. Myslím si, že sa dokážeme dohodnúť.“ (sen)