Nečakaná smrť poľského džokeja

Tri dni čakali v stajni kolínskeho manažéra Toniho Pottersa na nástup Andrzeja Tylického do práce. Bývalý trojnásobný nemecký šampión však nechodil. V sobotu 27. apríla sa teda šéf už nahneval a poslal po neho do bytu ležiaceho neďaleko od kolínskeho ...


FOTO – ARCHÍV


Tri dni čakali v stajni kolínskeho manažéra Toniho Pottersa na nástup Andrzeja Tylického do práce. Bývalý trojnásobný nemecký šampión však nechodil. V sobotu 27. apríla sa teda šéf už nahneval a poslal po neho do bytu ležiaceho neďaleko od kolínskeho hipodrómu dvoch pracovníkov s odkazom, aby ho okamžite priviedli do zamestnania. Vrátili sa však sami a so šokujúcou správou. Rodáka z poľského mestečka Wladislawow (narodil sa 5. januára 1957) našli mŕtveho ležať v posteli. Obhliadajúci lekár potom konštatoval, že smrť musela nastať dva dni predtým. Súdna pitva ukázala, že išlo o samovraždu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Andrzej Tylicki bol už ako učeň mimoriadne talentovaným jazdcom. Ako 15-ročný praktikant u trénera Zenona Lipowicza na varšavskom hipodróme Sluźiewec pútal len 140 cm vysoký a 38 kg vážiaci tínedžer pozornosť turfmanov. Žiaľ, pre hlasné chvály na západný – osobitne anglický, francúzsky a nemecký turf – sa dostal do nemilosti „súdruhov majstrov výcviku a učiteľov“ a nedostával toľko príležitostí na jazdenie, ako by si želal.

Za jeden z míľnikov na predlhej ceste na jazdecké výslnie neskôr označil zlanárenie Lukaszom Abgarowiczom. Po sezóne 1975 sa dočkal dekorovania za šampióna žiakov, keď uspel pätnásťkrát. Nasledujúce dva roky sa niesli v znamení spolupráce so známym trénerom Jerzym Jednaszewským, ktorý práve končil s aktívnym jazdením a poskytoval Andrzejovi čoraz viac príležitostí na zviditeľnenie. Už v roku 1978 sa stal poľským jazdeckým šampiónom, ale aj víťazom Poľského derby s kobylou Kosmogoniou. Veľmi úspešne dopadla aj jeho premiéra na scéne vtedy mimoriadne prestížneho medzinárodného mítingu socialistických krajín, keď pred domácim publikom vyhral Cenu Budapešti s Pawientom, Cenu Prahy s Vanessou a Cenu Ulanbátaru s Orskom.

SkryťVypnúť reklamu

Až po komplikovanom vybavovaní sa Andrzejovi, ktorý už mal na konte 172 víťazstiev, podarilo v roku 1979 oficiálne odísť za prácou do Viedne, kde nastúpil u krajana Alexandra Falewicza a získal ako freudenauský nováčik 27 prvenstiev. V meste valčíkov zostal aj nasledujúci rok, čo mu umožnilo vybojovať po poľskom aj rakúsky titul. Väčšinu z 39 úspechov získal zásluhou chovancov Emmericha Schweigerta. Vzápätí prišla ponuka z Nemecka od Wilfrieda Schütza pôsobiaceho v Iffezheime pri Baden-Badene a šťastena ani tam Poliaka neopustila. Vďaka dobrým výkonom a úspechom si ho čoskoro všimol šéf Žrebčína Schlenderhan Ewald Meyer, ktorý prelanáril Tylického do kolínskej centrály Asterblüte kultového trénera Heinza Jentzscha.

Právo prvej voľby mal vtedy v tejto stajni maďarský emigrant Georg Bocskai, ktorý sa v roku 1982 pred prestížnou Cenou Európy rozhodol nesprávne v prospech neskoršieho napajedlianskeho a albertovského plemenníka Sharp Enda. Z víťazstva sa tešil Andrzej Tylicki vďaka Ataxerxesovi. O tri roky neskôr za rovnakých okolností mu tréner „prihral“ na Nemecké derby ryšiaka Acatenanga a ukoristil s ním „modrú stuhu“, čo sa mu podarilo ešte raz v roku 1993 na chrbte Landa, na dôvažok v doteraz platnom rekorde derby 2:26,8 min.

SkryťVypnúť reklamu

Tylicki vyhral nemecký šampionát jazdcov trikrát (1986/90 víťazstiev, 1990/93 a 1991/120) a 17. apríla 1991 vstúpil v Mülheime do prominentného „Klubu 1000“ (ako druhý najmladší člen v histórii).

Počas sezóny 1994 musel prepustiť svoje výsadné postavenie dravému lovcovi rekordov Petrovi Schiergenovi a čoskoro ohlásil prestup do Krefeldu k Mariovi Hoferovi. Jeho štvornohého zverenca White wina viedol v júli 1996 na starohájskom hipodróme na 4. slovenskom derby a víťazne sa na ňom doviezol do cieľa, takže z Bratislavy odchádzal s „modrou stuhou“.

Andrzej Tylicki ukončil kariéru jazdca v roku 1999. Na krátky čas odišiel s manželkou Irenou a dvomi deťmi žiť do Írska, ale po rozvode sa sám vrátil do Nemecka. Pre problémy s hmotnosťou už dostihy nejazdil, do sedla si sadal len ako príležitostný pracovný jazdec.

SkryťVypnúť reklamu

JURAJ GRESSNER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 606
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 341
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 168
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 370
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 833
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 893
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 353
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu