Ako sa pohľadnice rozbehli do celého sveta

Môžu vás rozosmiať aj dojať. Prekvapiť dobrým nápadom, iné si ani nevšimnete. Na niektorých sú postavičky z detských seriálov, na iných obnažené dámy. Diktátori aj kráľovné. Reprodukujú umelecké diela aj gýče. Krásne mestá aj mestá, ktoré sa krásnymi ...


FOTO – ARCHÍV


Môžu vás rozosmiať aj dojať. Prekvapiť dobrým nápadom, iné si ani nevšimnete. Na niektorých sú postavičky z detských seriálov, na iných obnažené dámy. Diktátori aj kráľovné. Reprodukujú umelecké diela aj gýče. Krásne mestá aj mestá, ktoré sa krásnymi snažia len byť. To všetko a všeličo iné môže byť na pohľadnici. A na ich druhej strane zväčša jednoduchý pozdrav. Kým sa však v 19. storočí pohľadnice presadili, jednoduché to nemali. Odvtedy, čo americký poštový úrad uznal oficiálne používanie pohľadníc, prešlo len 105 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Európa v roku 1898 mala oproti Američanom náskok a pohľadnice ľudia hojne využívali ako jednoduchý dorozumievací prostriedok. Oznamovali si správy, čo si nevyžadovali utajovanie. Pohľadnice vtedy už putovali aj v poštových dostavníkoch na území dnešného Slovenska, zdokumentované sú pozdravy s tatranským motívom.

Práve obdobie na prelome storočí prialo pohľadniciam najviac, boli módne a ľudia sa tešili, že ich môžu posielať. Tlačiari a vydavatelia sa predháňali ako zákazníkov zaujať. Už v roku 1896 údajne svetom prešlo 2 miliardy 306 miliónov pohľadníc.

V tomto období sa objavili aj prví zberatelia, dodnes ich je veľa na celom svete. Viac než pohľadnice sa vraj zbierajú len známky, mince a kartičky amerických bejzbalistov.

Prvé zjazdy zberateľov pohľadníc boli v Norimbergu (1899) a Prahe i Budapešti (1900). Skutočná zberateľská horúčka prepukla najmä medzi ženami. Muži si z nich uťahovali a našiel sa aj ktosi čertovsky vtipný, keď vydal pohľadnicu s textom „Dočerta s pohľadnicami.“

SkryťVypnúť reklamu

Kde sa objavila vôbec prvá pohľadnica? Ťažko povedať. Odborníci na pohľadnice i historici prichádzajú s viacerými tipmi a dnes sa prvenstvo udeľuje ťažko. Isté je, že ich predchodcami boli korešpondenčné lístky. Zaviedli ich najprv v Rakúsko-Uhorsku v roku 1869 a ľud rýchlo pochopil, že je to veľmi praktická a lacná pomôcka. Hneď prvý rok ich predali na poštách takmer tri milióny, boli ofrankované s vytlačenou dvojgrajciarovou známkou. Túto štátnu ceninu rýchlo zaviedli aj v ostatných rozvinutejších európskych štátoch v Nemecku, Švajčiarsku a vo Veľkej Británii.

A prečo bolo zavedenie korešpondenčných lístkov, ktoré otvorili cestu pohľadniciam, takým problémom? Už v roku 1865 sa na nemecko-rakúskej poštovej konferencii objavil návrh na zavedenie otvorených poštových lístkov s vytlačenou známkou a miestom pre adresu. Zamietli ho. Strohé zákony takúto korešpondenciu nepripúšťali, pretože by porušovala ústavu a zákon o listovom tajomstve. Na romantické korešpondenčné nápady ale doba už čoskoro dozrela.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1870 posielal svokrovcom korešpondenčný lístok tlačiar a kníhkupec August Schwartz z Oldenburgu. Aby svoju zásielku vylepšil, vytlačil na adresnú stranu oproti poštovej známke delostrelca s kanónom. Tento počin väčšina považuje za zrod pohľadnice, aj keď už predtým sa objavili zaujímavé pokusy.

Roku 1861 si J. Carlton a H. L. Lipman z Filadelfie v USA patentovali poštovú kartu. Na prednej strane boli vybodkované tri linky na adresu, prázdny rámec na nalepenie známky a vytlačený text o autorskom práve a registrovaní patentu.

Obrázky a súkromné dotlačovanie obrázkov, reklám a symbolov na korešpondenčné lístky boli v Európe stále populárnejšie a od roku 1885 bolo v Rakúsko-Uhorsku povolené tlačenie súkromných lístkov. Jedinou podmienkou bolo, že museli mať vytlačený názov „Correspondenzkarte“, v Uhorsku „Levelezö lap“.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta k pohľadniciam bola voľná. Spočiatku sa na nich objavovali firemné reklamy, neskôr pribudli pohľady na krajinu a mestá - odtiaľ názov pohľadnica. Od fádnych čiernobielych sa prepracovali k viacfarebnosti.

Dnes sú cennými dokumentmi aj pre historikov. Verne zachytávajú atmosféru každého obdobia - až milú nehybnosť a usadenosť Rakúska-Uhorska, radosť z existencie československého štátu, surovú strohosť slovenského štátu, bezduchú propagandu a panelákovú architektúru z čias budovania socializmu.

Zaujímavým artefaktmi s výpovednou hodnotou sa možno raz stanú aj posledné módne výkriky - elektronické pohľadnice. S rozvojom internetu ľudia klasické papierové pohľadnice posielajú stále menej. Kto sa ale nepoteší, keď ju dostane?

Zajtra - Miki Volek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 597
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 330
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 720
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 153
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 357
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 860
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 889
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 367
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu