vstupu sa svojej šance chopili naopak odporcovia únie. Začali poukazovať na fakt, že sľubovaný zázrak sa jednoducho nekonal.
Pre nejedného populistického politika sa stal „Brusel“ vinníkom, či aspoň spoluvinníkom všetkého zlého, čo sa v krajine po roku 1995 odohralo.
Niektorí euroskeptici na čele so Stranou ochrancov životného prostredia začali dokonca okamžite volať po novom referende o vystúpení Švédska z EÚ. Zmĺkli až vo chvíli, keď im eurooptimisti na čele s vládnymi sociálnymi demokratmi nepriamo pohrozili protiopatrením: ak nebudete rešpektovať výsledok (hoci veľmi tesný) referenda o EÚ, môže byť anulovaný výsledok iného, pre zelených veľmi podstatného referenda z roku 1980 o zrušení všetkých švédskych jadrových elektrární.
Všeobecné sklamanie Severanov vo vzťahu k únii v počiatočnom roku bolo pre mnohých ťažko pochopiteľné a vysvetliteľné. Švédske správanie bolo o to čudnejšie, že únia proti tejto škandinávskej krajine nepodnikla vôbec žiadne reštriktívne kroky.
Medzi hlavnými výčitkami, ktoré aj dnes smerujú zo Štokholmu a okolia do Bruselu a Štrasburgu, sú „prílišná byrokracia a vzdialenosť“ volených zástupcov od obyčajných voličov, nedostatočná citlivosť k záujmu malých národov a v niektorých ohľadoch (napríklad životné prostredie) benevolentnejšia európska legislatíva než je tá, ktorá vo Švédsku platila predtým.
Kritika únie zo švédskej strany postupom času slabla a nedávne predsedníctvo Švédska v EÚ, ktoré štokholmská vláda vnímala ako veľmi prestížnu otázku, ju potom na čas dokázalo dokonca takmer umlčať.
Dnes je však téma Európy znovu veľmi kontroverzná. Švédsko sa totiž pripravuje na nové celonárodné referendum, tentoraz o svojom možnom pričlenení k Európskej menovej únii a zavedeniu eura. Necelé štyri mesiace pred hlasovaním je za euro iba 34 percent občanov, kým proti takmer 50 percent.
S eurom sa vrátili aj bývalé protiargumenty. Akurát sú v novej, ekonomicky modifikovanej podobe.
Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že Švédsko v septembri euro za svoje neprijme. Mnohí zvonku sa potom možno znovu nechápavo spýtajú, prečo sú Švédi k spoločnej Európe takí tvrdí, keď im napriek mnohým vyhrážkam a katastrofickým scenárom, ktoré euroskeptici už od začiatku sľubovali a sľubujú koniec koncov neustále, Európska únia za viac než osem rokov ich členstva vlastne nič zlé neurobila.
PRE SME - TOMÁŠ SNIEGOŇ, Malmö