Nejedenkrát si tí starší z nás vzdychnú, ako „kedysi dobre bolo“. Včera im dali odborníci sčasti za pravdu - ide totiž o šunku. Asociácia spotrebiteľov Slovenska sa po testoch elektroniky alebo vysávačov vrhla na to, s čím sa častejšie stretne stredná a nižšia príjmová skupina. Podľa nich ide totiž o šunku - odveký symbol kvality na našich stoloch. Pre testy si vybrali osem z nich.
Podľa správnosti sa šunka vyrába zo svalu stehna napríklad bravov alebo prasiat, pri hydine výnimočne z pŕs. Potiaľto by testovaní výrobcovia uspeli, ale problém je v obsahu. Predtým sa podľa slov veterinára Petra Tureka zo stodvadsiatich kilogramov mäsa vyrobilo sto kilogramov šunky, dnes sa pomer obrátil. Dnes sa totiž do šunky pridáva priveľa vody, prídavných látok a dochucovadiel, takže zo sto kilogramov mäsa sa vyrobí stodvadsať, niekedy podľa neho až rekordných stošesťdesiat kilogramov šunky.
„Neviem si to vysvetliť,“ hovorí vedúci výroby jedného z podniku, vyrábajúcich šunku. Traja ich „šunkoví“ reprezentanti boli súčasťou testu a podobne ako ostatní neuspeli. Podľa neho nie je šunka ako šunka a každá z nich je taká osobitá, že napríklad ich dusená šunka nemôže mať rovnaké parametre posudzovania ako napríklad taká pizza šunka.
Kauza šunka má aj typicky slovenské vysvetlenie - v paragrafe Potravinárskeho kódexu sa síce nachádza, čo sa môže pomenovať ako šunka, ale na druhej strane sa s výrobcami nikto súdiť nebude - pretože zákon ich nezaväzuje na dodržanie napríklad obsahu bielkovín alebo pomeru vody ku bielkovinám. Kontroly od veterinárov teda budú, postihy nemajú byť začo. Peter Turek pomenoval stav ako „skulinku v zákone“. Názov šunka výrobcov tak ku žiadnym hodnotám v zákone nezaväzuje.
A to je to, čo robí šunku šunkou - kvalitné mäso bez vody, navyše s vysokým obsahom bielkovín. Kedy sa teda dočkáme tej pravej, slovenskej šunky? Nový Potravinový kódex by mal začať platiť od l. júla.
Napriek poreferendovej eufórii sa teda opäť dostávame do stavu, keď máme normy aj zákony podobné ako v Európskej únii. Obsahujú síce slovenské „špecifiká“, ale do nášho vstupu sa to vari vyrieši. A možno pritom pomôže aj nejaká nezávislá Asociácia testovania slovenských zákonov pred vstupom do EÚ. Tá sa zameria na všetky „skulinky“ v našich zákonoch.