Na čo nezabudnúť pri baleníPotreby pre dieťa treba zabaliť tak, aby sme na nič podstatné nezabudli a zároveň aby nebolo vecami preťažené. Najvhodnejší je preň ruksak na chrbát, prípadne ešte igelitka či drobná taška s vecami, ktoré bude používať počas cesty. Čo zabaliť?Do plecniaka:
Oblečenie:
* asi 6-7 tričiek
* trojo krátkych nohavíc
* jedny pevné nohavice (rifle, menčestráky)
* dvojo teplákov, resp. súprav
* jeden-dva svetre alebo mikiny
* jednu bundu
* pršiplášť
* šiltovku alebo letný klobúk
* pyžamo (ak je to možné aj dve, jedno tenšie, jedno hrubšie)
* spodnú bielizeň (6-7 nohavičiek, 2-3 tielka)
Osobná hygiena
* zubná kefka a pasta
* hrebeň
* sprchový gél, šampón a mydlo
* repelent proti hmyzu
* krém na opaľovanie
* 2 uteráky (jeden veľký a jeden malý)
Obuv
* tenisky
* turistickú obuv
* gumáky
* papuče
Do príručnej batožiny:
* desiatu, ovocie a nápoj na cestu
* knižku alebo časopis
* ak oň nemáte obavu, aj walkmen
* vreckové (asi 200 až 500 korún na tábor) (sr)
Najväčšou obavou rodičov spravidla býva, či sa deťom nemôže niečo stať. Zo zákona musí však mať každý tábor zdravotníka, ktorý sa o všetky prípadné boliestky postará.
Medzi najčastejšie poranenia patria odreté kolená, drobné poranenia nôh a rúk, ale aj štípance od komárov či iného bodavého hmyzu. Ak je vaše dieťa na ne alergické, dajte to zdravotníkovi pri odchode do tábora vedieť.
MUDr. Eva Vargová, ktorá s deťmi chodí do tábora už tretí rok, upozorňuje ešte na to, že by bolo dobré dať svoje dieťa zaočkovať proti uštipnutiu kliešťom. Ten prenáša dva druhy chorôb - lymskú boreliózu a zápal mozgových blán. Očkovanie chráni deti proti druhej chorobe. „Kliešte vždy boli a budú, no zdá sa mi, akoby boli z roka na rok infikovanejšie,“ hovorí Vargová.
Každý rok sa stáva, že rodičia pustia do tábora choré deti, pričom chorobu prekrývajú v deň nástupu paralenom či iným liekom proti horúčke a bolesti. „Viem zistiť, či dieťa prišlo do tábora už choré, alebo ochorelo tu,“ upozorňuje Vargová. „Ak k nám už prišlo choré, ide domov. Veď čo má celý tábor preležať? Rodičia vtedy však nemajú nárok na vrátenie peňazí. Je preto lepšie, ak nás o chorobe dieťaťa radšej informujú a ak je to v našich silách, pokúsime sa dať im iný termín, prípadne im vrátiť časť peňazí.“
Stáva sa im aj to, že rodičia pribalia dieťaťu na cestu igelitku plnú liekov a zdravotníkovi nakážu, čo mu má kedy podávať. „Niektorí rodičia naozaj strácajú súdnosť. Ráno mu dajte tabletku, na obed ho natrite a večer mu dajte tento sirup. Nie je v našich silách takýmto želaniam vyhovieť, veď mávame v turnuse aj sto detí,“ hovorí Eva Vargová.
Dodáva, že nejde o alergikov, ale normálne zdravé deti. „Alergici sú na pravidelné lieky zvyknutí, s nimi nie sú žiadne problémy.“ (sr)