
Hranice katastrov prechádzajú nielen naprieč bytovkami, ale v niektorých prípadoch rozdeľujú aj samotné byty. Obyvatelia sídliska Juh hovoria žartom: Keď si večer líhame, hlavu máme v Kežmarku a nohy v Ľubici.
FOTO PRE SME – MILAN TALARČÍK
KEŽMAROK, ĽUBICA – Presne 74 percent spomedzi obyvateľov kežmarského sídliska Juh ležiaceho sčasti v katastri susednej obce Ľubica sa vyjadrilo, že by chceli aj naďalej zostať obyvateľmi okresného mesta.
Už bezmála desaťročie trvá súdny spor o časť sídliska medzi mestom a obcou, ktorá sa odčlenila od Kežmarku k 1. septembru 1992. Spomenutá petičná akcia žiadajúca zmenu katastrálnych hraníc je poslednou zo série aktivít jednej zo zainteresovaných strán.
Vedenie mesta sa nesnaží spochybniť opakované rozhodnutie Krajského súdu v Košiciach o vlastníctve sporných pozemkov, ktoré patria Ľubici. „Súd rozhodol, a to je nespochybniteľné. Preto v petícii nepožadujeme zmenu vlastníctva, ale len zmenu katastrálnych hraníc. Výsledkom je poznanie, že väčšina obyvateľov sídliska má záujem aj naďalej patriť ku Kežmarku a vôľa občana by sa mala rešpektovať,“ tvrdí Agáta Perignáthová z MsÚ Kežmarok. Motívov na zorganizovanie petičnej akcie však bolo viac. „Kauzu treba doriešiť nielen preto, že sa dlho ťahá, ale aj preto, že eliminuje niektoré naše investičné zámery. V dotknutej lokalite sú základy materskej školy a jaslí, na ktorých by sme chceli postaviť byty pre mladé rodiny. Plánujeme tiež výstavbu penziónu pre starých ľudí i občianskej vybavenosti,“ vysvetľuje primátor Kežmarku František Grohola.
Podľa neho je kameňom úrazu obojstranná snaha dohodnúť sa na výmene pozemku pod sídliskom za nejaký iný, rovnako lukratívny. Ľubičania odvodzujú jeho „bonitu“ od počtu obyvateľov, na ktorých ročne dostane samospráva sedem až osem miliónov korún na podielových daniach. To je dôvod, pre ktorý pôvodný návrh Kežmarku na výmenu 12-hektárového pozemku zástupcovia Ľubice zmietli zo stola.
„My sme, samozrejme, ochotní pristúpiť na dohodu o výmene pozemkov. Kežmarčania nám však dávajú neakceptovateľné ponuky. Myslíme si, že výmenu treba urobiť v pomere jedna k jednej, a preto sme žiadali výmenu za lukratívnejší pozemok,“ povedal nám zástupca starostu Ľubice František Hanáček. Dodal, že Ľubica ponúkne obyvateľom sídliska, pravda, ak sa pričlenia k obci, viac ako samotné okresné mesto. Spomenul napríklad vybudovanie absentujúcich detských ihrísk, ako aj poskytnutie pozemkov na výstavbu garáží.
Zároveň ale pripustil, že pripojením sídliska k obci by sa počet obyvateľov obce viac ako zdvojnásobil z dnešných 3800 na približne osemtisíc ľudí, čo by sa, prirodzene, odzrkadlilo predovšetkým na príjmoch do obecnej pokladnice z podielových daní.
O svojej pravde sú však presvedčení aj Kežmarčania, ktorí budú výsledky petície adresovať ministerstvu vnútra. „Problém treba vyriešiť čo najskôr. Čakajú nás voľby do vyšších územných celkov a o rok budú dokonca dvoje. Dovtedy by sme chceli mať vo veci jasno,“ tvrdí kežmarský primátor.
ROBERT JURIŠ