
FOTO AUTORKA
už jazvu nevidieť. Spomienka na tragickú noc je však v deťoch stále živá. Dodnes sa zo strachu budia.
Tak ako vždy aj 20. augusta minulého roka spali všetky dcéry spolu na manželskej posteli. Nadránom ich zobudili kopance a údery do hlavy. Deti začali plakať, nič netušiaca matka sa išla pozrieť do ich izby. Na chodbe ju zrazil k zemi úder do hlavy. Anastázia Balážová upadla do kómy, z ktorej sa už neprebrala.
„No povedzte, prečo práve ona? Veď to bola najlepšia žena na svete. V živote nikomu neublížila,“ nevie sa zmieriť s osudom pán Baláž. Každú nedeľu chodí na cintorín do Lietavskej Lúčky, kde je jeho manželka pochovaná. „S pomocou dobrých ľudí som jej vymuroval hrob a obložil ho mramorom. Vidno, že ľudia na ňu nezabudli, koľkokrát tam nájdem kvet alebo sviečku,“ hovorí.
Život však ide ďalej. Najviac ho trápi budúcnosť detí. „Po šiestich rokoch konečne pracujem a som rád. Nič nie je horšie, ako keď ste bez roboty.“ V júni skončili školu ďalšie dve dcéry, otec nevie, čo ich čaká. Nájsť robotu je ťažké, pre Róma stokrát ťažšie.
Stále si myslí, že vonku by našli lepšie podmienky. „Tam nerobia rozdiel medzi bielym a čiernym. Ľudia sú len dobrí alebo zlí, platí to aj pre Rómov. Preto nás nemôžu hádzať do jedného vreca.“
Na vycestovanie ale nemá peniaze. Navyše, chce zostať na Slovensku aspoň dovtedy, kým súd celý prípad uzavrie. Jeden z vinníkov je už za mrežami, troch ďalších čaká proces v najbližších dňoch.
„Viete, pýtali sa ma, či som spokojný s rozsudkom. Neveriacky som krútil hlavou. Sedem rokov za stratený život? To predsa už nič nenahradí.“
Prípad, ktorý sa pred rokom odohral v rodinnom dome na Papánkovej ulici v Žiline, vyvolal vlnu reakcií a ostrých protestov doma aj v zahraničí. Objasnenie brutálneho útoku na rómsku rodinu, pri ktorom zomrela 50-ročná matka ôsmich detí, považovala polícia za vec prestíže. Mesiac po útoku polícia zaistila a obžalovala dvoch mužov. O ďalší mesiac ich prepustili, ukázalo sa, že nie sú pravými vinníkmi. Z ublíženia na zdraví s následkom smrti nakoniec obvinili štvoricu mladých mužov vo veku 20 až 25 rokov. Jeden z nich bol vojakom základnej služby, toho už vojenský súd v Banskej Bystrici odsúdil na sedem rokov väzenia. Zvyšní traja sa koncom augusta postavia pred trestný senát v Žiline.
ANDREA HARMANOVÁ