Vstup Slovenska a ostatných deviatich krajín už schválila Európska komisia aj Európsky parlament. Schvaľovacie procesy zo strany únie sa skončili podpisom prístupových zmlúv 16. apríla v Aténach.
Tie ešte musia ratifikovať národné parlamenty členských krajín. Ratifikácie sa očakávajú po tom, čo vstup do únie schvália obyvatelia všetkých kandidátskych krajín. Posledné euroreferendum bude 20. septembra v Estónsku.
Pri poslednom rozširovaní Európskej únie v roku 1995 trval ratifikačný proces v členských krajinách menej ako rok. Podobný vývoj sa očakáva aj teraz. Malo by ísť o hladký proces, žiadna z členských krajín neavizovala, že by so schvaľovaním nových členov mala problém.
Pre ratifikačný proces Európska únia presunula dátum vstupu z 1. januára 2004 na 1. máj, teda tak, aby sa kandidátske krajiny mohli zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu.
Schválenie vstupu do únie jej vrcholnými inštitúciami ešte neznamená, že kandidátske krajiny už splnili všetky podmienky a sú úplne kompatibilné s európskou legislatívou. Musia prijať ešte niekoľko zákonov a noriem. Tento proces bude únia sledovať a pol roka pred svojím rozšírením o tom vydá monitorovaciu správu. Ak kandidátska krajina niektoré normy nesplní, môže proti nej Európska komisia použiť ochranárske opatrenia. Trvajú tri roky a môžu sa predlžovať.
Európska únia bude prvýkrát pripravovať rozpočet, ktorý ráta aj s príjmami a výdavkami v súvislosti s prijatím nových členov. Jeho návrh už má komisia pripravený.
Kandidáti vstúpia do únie až v priebehu roka, a preto budú svoje príspevky platiť až od 1. mája. Platby od únie však budú čerpať už od 1. januára 2003. (mik)