1320°C? Neľakajte sa, nejde o chybu v predpovedi počasia, ale o výstavu autorského porcelánu známych brnenských výtvarníkov Radky Linhartovej a Vladimíra Groha v komornej K-Gallery v bratislavskom Starom meste. V roku 1998 táto dvojica založila Studio Porcelán, kde spolupracuje pri výrobe štúdiového porcelánu - malosériových, úžitkovo-dekoračných predmetov.
Spočiatku sa ateliér špecializoval na tzv. lounský (podľa mesta Louny, kde má výroba tradíciu) elektroporcelán, ktorý sa tvaruje točením na hrnčiarskom kruhu z voľ-nej ruky alebo z plátov. Až neskôr prešli na technológiu odlievania do sadrových foriem a začali používať aj iný materiál - Duchcovskú porcelánovú hmotu, s ktorou pracujú dodnes. Na biely, ešte vlhký črep, sa nanášajú farebné dekoračné nálepy, ktoré zároveň tvoria aj plastický reliéf. Takáto technika je veľmi náročná na zručnosť - manipuluje sa s vlhkými nádobami, ktoré si vo forme odtlačku „zapamätajú“ aj mierny stisk prstov. To všetko sa ešte zreteľnejšie prejaví po vypálení. Porcelán je výrobne mimoriadne náročný materiál, predmety sa najprv vypaľujú pri teplote 960°C v keramickej elektrickej peci. Pri prvom výpale sa črep spevní, ale nezlinie (nespečie sa) a je schopný absorbovať glazúru. Nasleduje druhý výpal v plynovej peci a v redukčnej atmosfére, kde teplota dosahuje až 1320°C. Práve toto teplotné inferno zušľachťuje samotný materiál na elegantný úžitkový predmet a zároveň preveruje remeselnú zručnosť a precíznosť výtvarníka. Pri tejto tvorbe naozaj neplatí, čo do pece dáš - to aj vyberieš! Každý predmet, ktorý neporušený prežije takéto „malé peklo“ je dôvodom na oslavu. Možno práve preto sa 1320°C stalo mottom a súčasne aj názvom výstavy. Až do konca mája môžete obdivovať hrnčeky a nádoby fantazijných tvarov s dekormi v zasnených modrých a lila tónoch.
Výrobky Vladimíra Groha a Radky Linhartovej obdivovali aj v krajinách, kde má obradné pitie čaju dlhú tradíciu. Taktiež na jeho servírovanie si tieto národy nesmierne potrpia - Japonsko, Kórea a Veľká Británia, všade tam sŕkajú čaj z hrnčekov a šálok Studia Porcelán. Po úspešných výstavách, workshopoch a sympóziách sa k nim pridalo aj nemálo Kanaďanov a Španielov, ktorí neodolali svojskému čaru autorských výrobkov tejto českej dvojice. Teraz máte aj vy jedinečnú možnosť vidieť na vlastné oči (a možno si aj odniesť domov) subtílnu krásu a nežne namodralú porcelánovú priesvitnosť.
(neo)