Predstavujú najpoužívanejší materiál vďaka obrovskej ponuke vzorov a farebného prevedenia ako aj dlhodobej trvanlivosti. Sú jedným z najhygienickejších materiálov s veľmi ľahkou údržbou.
Keramické dlaždice sa bežne vyrábajú ako štvorce alebo obdĺžniky. Ponuku spestrujú šesťuholníkové a osemuholníkové tvary, ozdobné a lemovacie lišty a dekorované dlaždice. Výber ,,keramiky„ by sme mali mať ujasnený ešte pred začatím samotných stavebných úprav miestnosti. Vybraný druh nemajú predajcovia vždy k dispozícii v potrebnom množstve, a preto ho musia objednať. Dodacia lehota závisí od toho, odkiaľ sa požadovaný tovar dováža. Na našom trhu sú vo veľkej miere zastúpení najmä talianski a českí výrobcovia, ďalej slovenskí a španielski dodávatelia. Spôsob uloženia obkladu a dlažby je najlepšie si načrtnúť na papier. Spoľahlivo potom vyrátame jej množstvo aj s dostatočnou rezervou 15 - 20 %.
Keramické dlaždice ukladáme na absolútne rovný, suchý a čistý povrch, zbavený nečistôt a prachu. Krivý a nekvalitne pripravený podklad má za následok viditeľné nerovnosti výslednej povrchovej úpravy. Na vyrovnanie podkladovej vrstvy pod dlažbu sa najlepšie osvedčili samonivelizujúce stierkové hmoty na podlahy. Rovnosť zvislých stien treba prekontrolovať vodováhou a prípadné odchýlky odstrániť vyspravením cementovou maltou, ktorú necháme dobre vyschnúť. Na takto pripravený povrch nanesieme vrstvu lepidla špeciálnymi hrebeňovými stierkami. Na rovnomerne rozotrené lepidlo ukladáme jednotlivé dlaždice. Dbáme na to, aby nevznikli pod dlažbou prázdne miesta, ktoré by spôsobili jej praskanie. Veľmi dôležitá je zručnosť a šikovnosť majstra-obkladača. Šírka škár medzi jednotlivými kusmi keramickej dlažby a obkladu je veľmi výrazná a viditeľná v každom mieste. Pri dláždení a obkladaní sa preto používajú dištančné krížiky, ktoré zaručia, že rohy jednotlivých obkladačiek budú od seba rovnako vzdialené. Šírka škár sa pohybuje v rozmedzí 2 - 5 mm. Po zaschnutí lepidla a obložení všetkých povrchov sa škáry vyplnia škárovacou hmotou. Pri jej príprave je dôležité postupovať podľa návodu, aby pri nanášaní nevznikali v škáre hrbolčeky a jamky. Farbu škárovacej hmoty citlivo zladíme s farebným odtieňom keramiky. Niekedy dosiahneme zaujímavý efekt vytvore-ním kontrastnej kombinácie svetlej a tmavej farby. Vyhnúť by sme sa mali najmä bielej a pastelovým odtieňom škárovacích hmôt na podlahe, pretože sa ľahko zanášajú nečistotami a ťažko sa čistia.
Existuje viacero spôsobov a kombinácií vzájomnej väzby obkladov a dlažieb a ich optického pôsobenia. Pre dokonalý vzhľad kúpeľne je však najpodstatnejšie remeselné prevedenie a správny postup obkladačských prác, aby sme s celkovým výsledkom boli dlho spokojní.
Ing. arch. Jana Skopálová