Keanu Reeves v Matrixe Reloaded. FOTO – REUTERS
USA 2003, 135 minút. Réžia: Andy a Larry Wachowski, scenár: Andy a Larry Wachowski. Hrajú: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Mossová, Hugo Weaving, Monica Bellucciová
Pokračovanie kultového sci-fi filmu nás opäť zavedie do temného sveta budúcnosti, ovládaného strojmi. Ľudstvo naďalej trpí v otroctve virtuálnej reality, z ktorého ho môže oslobodiť len veštbou predpovedaný Vyvolený.
Novodobý spasiteľ Neo (Keanu Reeves) musí v druhej časti čeliť novým protivníkom – sú nimi Dvojčatá, nemilosrdní zabijaci, v skutočnosti smrtiace vírusy, ktoré sa pohybujú Matrixom a dokážu ho meniť a podriaďovať svojej vôli rovnako ako Neo. Okrem nich ide Vyvolenému po krku aj agent Smith, ktorý sa oddelil od Matrixu a teraz Nea prenasleduje na vlastnú päsť. I medzi robotmi prebieha boj o nadvládu nad virtuálnou realitou a všetky udalosti vedú k veľkej vojne ľudí proti strojom, ktorá vypukne v tretej časti.
Taliančina pre začiatočníkov (Italiensk for Begyndere)
Dánsko 2000, 118 minút. Réžia a scenár: Lone Scherfigová. Hrajú: Anders W. Bethelsen, Anette Stovelbaeková, Peter Gantzler, Ann Eleonora Jorgensenová, Lars Kaalund, Sara Indrio Jensenová
Film nesie značku Dogma – punc potvrdzujúci, že bol nakrútený podľa pravidiel severského manifestu tvorivej čistoty. Lenže na rozdiel od väčšinou pochmúrnych snímok, ktoré majú rovnakú pečiatku, sa vydáva za komédiu. A tiež ňou naozaj je. Režisérka Lone Scherfigová považuje humor za „prchavú látku“ a so smiechom zaobchádza zľahučka a nenápadne. Prvých päť minút ešte sľubuje viac smútku než zábavy – čo iného tiež čakať od viac či menej stroskotaných existencií, ktoré uviazli v stereotype predmestia, kam na záskok prichádza nový kňaz.
Dve dievčatá – jedna sa stará o otca, druhá o matku. Nesmelý recepčný z hotela, a naopak príliš energický šéf krčmy na miestnom štadióne. Zatrpknutý predchodca nového kňaza, osamelá talianska čašníčka, starnúca ošetrovateľka. Ak sa nedá ísť inam, sú tu ešte lekcie taliančiny na obecnom úrade. A keď im učiteľa odvezie sanitka, nájdu náhradu medzi sebou – potrebujú sa vídať, zamilovávať, snívať o Taliansku. „Kolísame medzi melanchóliou a komédiou,“ tvrdí autorka filmu o všetkých filmároch oddaných desatoru menom Dogma, ktoré predpisujú vernosť, civilnosť, návrat k podstate. Popisuje tak aj náladu vlastného filmu, ktorý sa v Dánsku stal hitom.
Nonstop párty (24 Hour Party People)
Veľká Británia 2002, 115 minút. Réžia: Michael Winterbottom, scenár: Frank Cottrell-Boyce. Hrajú: Steve Coogan, Paddy Considine, Shirley Hendersonová, Sean Harris
Píše sa rok 1976 v Manchestri. Život hlásateľa televízie Granada navždy zmení koncert takmer neznámych Sex Pistols. Vystúpenie skupiny, ktoré neskôr vošlo do rockových dejín, hrdinu s priateľmi inšpiruje na založenie platformy, ktorá začne presadzovať práve sa rodiaci hudobný smer – nahrávaciu spoločnosť Factory Records. Moderátor uvádza Sex Pistols a ďalšie kapely vo svojej televíznej šou, vystupuje so skupinou Joy Division, neskôr premenovanej na New Order, stojí pri začiatku jedného z najslávnejších klubov sveta – legendárnej Haciendy. Výtržnosti, drogy, sex, kdekoľvek a s kýmkoľvek, kto vyznáva punkovú revolúciu; to je filmový obraz manchesterskej hudobnej scény od 70. do 90. rokov. (puk, mu)