Streda, 17. júl, 2019 | Meniny má Bohuslav

ÁNO bolo presvedčivé, účasť rozpačitá

BRATISLAVA – Obyvatelia Slovenska podporili v referende vstup krajiny do Európskej únie. Do poslednej chvíle ale nebolo jasné, či bude referendum vzhľadom na nízku účasť voličov platné.


Premiér Mikuláš Dzurinda a deviati ministri začali oslavovať historicky prvé platné referendum na Slovensku už v sobotu na koncerte na Hlavnom námestí v Bratislave. Pri pesničke Úsmev od Modusu si s nimi zatancoval aj veľvyslanec Európskej únie Eric van der Linden (štvrtý zľava). FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO

BRATISLAVA – Obyvatelia Slovenska podporili v referende vstup krajiny do Európskej únie. Do poslednej chvíle ale nebolo jasné, či bude referendum vzhľadom na nízku účasť voličov platné.

Premiér Dzurinda však napokon mohol v sobotu na bratislavskom Hlavnom námestí oznámiť: „Veľa šťastia v Európskej únii.“

„Nesmierne šťastie“ z výsledku vyjadril veľvyslanec Európskej komisie na Slovensku Eric van der Linden.

Sociológ Vladimír Krivý o výsledku referenda hovorí, že cieľ sa podarilo splniť. „Bolo to aj dramatické. Politici si môžu povedať, že boli úspešní,“ myslí si.

Na referendum prišlo 52,15 percenta voličov, len o málo viac ako nevyhnutná nadpolovičná väčšina. Za vstup bolo 92,46 percenta zúčastnených, proti bolo 6,2 percenta. Práve odporcovia však rozhodli o úspechu referenda, lebo bez ich hlasov by bolo neplatné.

Politické špičky boli po celý čas hlasovania v napätí. Dzurinda povedal, že dva dni nejedol. Ešte pred plebiscitom sa koaliční lídri stavili po tisíc korún, kto bude správne tipovať volebnú účasť. Víťaz mal potom pozvať partnerov na kráľovskú večeru. Najlepší odhad mal predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý tipoval 56 percent.

Vicepremiér pre európsku integráciu Pál Csáky, ktorý mal na starosti aj vládnu kampaň, odmietol zodpovednosť za nižšiu účasť. „Máme za sebou prvé úspešné referendum na Slovensku,“ bránil sa.

Dzurinda povedal, že vyhodnotí kampaň čestne a chladnokrvne. Naznačil, že nižšiu účasť nezavinila len kampaň. O možnosti odvolať Csákyho z funkcie hovorí: „Ak sa niekedy rozhodnem urobiť zmenu vo vláde, tak to určite urobím a vy sa o tom dozviete.“

Nepriamo sa Csákyho zastal líder HZDS Vladimír Mečiar. Vládu vraj treba posudzovať ako celok. „Má pravdu, ale je jedno, či to hovorí Mečiar, alebo niekto iný,“ reagoval šéf SMK Béla Bugár. Pripomenul, že v Maďarsku napriek mohutnejšej a finančne náročnejšej kampani nemali ani 50-percentnú účasť.

Dôležitejšia je podľa Bugára komunikácia lídrov s voličmi. „Keď sa pozrieme na mapu, vidíme, ako v jednotlivých regiónoch ľudia hlasovali.“ Narážal tak na vyššiu účasť v južných okresoch, kde žije maďarské obyvateľstvo. Podotkol, že koaliční partneri zatiaľ neadresovali SMK žiadosť o stiahnutie Csákyho z vlády. „Budeme veľmi pozorne počúvať argumenty, ale konkrétne,“ podotkol Bugár.

Šéf ANO Pavol Rusko povedal, že ak je mobilizačná kampaň taká, že dve hodiny pred koncom referenda boli obavy o výsledok, nemôže byť s ňou nikto spokojný.

V predreferendovom období vzbudil Rusko ohlas, keď povedal, že neúspech referenda by bol vážnym zlyhaním a vládne strany by sa museli zamyslieť, či majú ešte legitimitu viesť štát. Úvahy o demisii vlády však zvyšok koalície odmietol.

Rusko na otázku, či tak ANO nemotivovala ľudí na protestné hlasovanie, odvetil: „Som presvedčený, že na tomto referende sa zúčastnilo oveľa viac priaznivcov opozície, ako sa pôvodne čakalo. Skôr je sklamanie z mladých ľudí.“

Šéf Smeru Robert Fico za víťazov referenda označil opozíciu. Myslí si, že Csákyho hlava mala padnúť už pred referendom. Smer sa vraj do vybavovania účtov už teraz nezapojí.

Obavy o osud referenda boli zrejmé hneď v prvý deň hlasovania v piatok večer. V budove parlamentu sa stretli lídri strán, ktorých zvolal premiér Dzurinda. Po skončení schôdzky vyzvali starostov a primátorov, aby občanov pravidelne informovali, ako môžu v referende hlasovať. Príklad mali dať aj osobnosti.

Účasť sa však nevyvíjala dobre ani v sobotu. Prezident, predseda parlamentu a premiér preto okolo obeda opäť požiadali občanov, aby prišli k urnám. V televízii Markíza predpoludním známe osobnosti apelovali na ľudí, aby rozhodli o svojej budúcnosti. IGOR STUPŇAN

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 2. Už to na vás niekedy padalo?
 3. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 4. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 5. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku
 6. Tohtoročná Pohoda bude BEZ starostí
 7. Výnimočná učiteľka z Ružomberka
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 €
 9. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku
 10. Priláka Bratislava prestížne kongresy?
 1. Buďte na cestách v bezpečí pomocou kamery Mio MiVue 751 !
 2. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 3. Tipy kde ušetríte najviac a čo si rozhodne nenechajte újsť
 4. Oslava 50. výročia pristátia na Mesiaci aj v Košiciach
 5. Už to na vás niekedy padalo?
 6. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 7. 15. ročník letnej školy pre študentov z TEC Monterrey, Mexiko
 8. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 9. S Erasmom v Českej republike
 10. Životné jubileum profesora Ing. Ivana Gschwendta, DrSc.
 1. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 23 536
 2. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku 10 378
 3. Výnimočná učiteľka z Ružomberka 9 622
 4. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku 8 844
 5. Rezervujte si last minute dovolenku so zľavou až do 70% 7 250
 6. Koľko stojí najlacnejší elektromobil? Cena vás poteší 6 452
 7. Nauč sa ovládať svoje auto! Skryté funkcie kľúča 5 792
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 € 5 070
 9. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo 3 885
 10. Najväčšia banka zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 % 3 407