Podľa ministrov krajín G7 môže trvať miesiace iba zistiť všetky dlhy krajiny, nehovoriac o začatí ich splácania. Vývoj môže ovplyvniť aj rokovania na pôde Organizácie spojených národov (OSN) o americkom návrhu na urýchlené zrušenie sankcií uvalenými na Irak. "Uvedomili sme si, že nemôžeme od Iraku očakávať akékoľvek splácanie dlhov pred koncom roka 2004," povedal John Snow novinárom na stretnutí ministrov siedmich najvyspelejších krajín sveta a Ruska. Tento fakt potvrdil aj nemenovaný vládny zdroj jednej európskej krajiny.
Krajiny ako Rusko a Čína, dvaja z piatich členov Bezpečnostnej rady OSN s právom veta, vyjadrili značnú rezervovanosť k návrhu rezolúcie OSN na zrušenie sankcií voči Iraku prezentovanom Spojenými štátmi. Vyjadrili tiež nádej, že text rezolúcie bude zahrňovať problém ohľadom dlhu.
Rusko má pohľadávky voči Iraku vo výške približne osem miliárd dolárov a je jednou z niekoľkých krajín, ktoré varujú pred odpúšťaním dlhov. Proti odpusteniu irackých dlhov sú aj krajiny ako Japonsko, Nemecko alebo Francúzsko. Podľa niektorých odhadov predstavuje iracký zahraničný dlh až 100 miliárd dolárov.