V zozname desiatich najväčších dlžníkov, ktorý denníku SME poskytla hovorkyňa SPP Dana Kršáková, figurujú aj problémové podniky zo skupiny DMD Holding a nesolventné zdravotnícke zariadenia. Najväčšie pohľadávky plynárov pritom nepochádzajú z neuhradených faktúr za dodávky plynu.
Cez Kerametal prebiehajú platby zahraničných odberateľov SPP. Absolútne najvyššiu pohľadávku v účtovníctve SPP spôsobilo zadržanie časti zahraničných platieb, pričom Kerametal si peniaze nárokuje ako náhradu za svoje vlastné pohľadávky voči štátu. SPP sa tak stal rukojemníkom spoločnosti, v ktorej je dvadsaťpercentným akcionárom. O riešení tohto sporu sa hovorilo už za čias bývalého riaditeľa Jána Duckého, naposledy sa objavil aj návrh na započítanie dlhu zmenkou vystavenou práve Duckým, ktorú získal Kerametal.
Meno bývalého riaditeľa sa spája aj s dlhom spoločnosti Slovan Športmedia. Na účet tejto spoločnosti Ducký v posledných dňoch pôsobenia vo funkcii generálneho riaditeľa previedol v troch transakciách spolu 369 miliónov korún. Peniaze mali slúžiť na desaťročné financovanie futbalového klubu ŠK Slovan. Nové vedenie SPP nemalo pre futbal rovnaké nadšenie, a preto sa pokúšalo peniaze získať späť súdnou cestou. V súčasnosti však plynári ešte stále evidujú voči Športmedii 300-miliónovú pohľadávku.
Príkladom „sociálneho“ dlžníka je spoločnosť Želba Siderit, ktorá prevádzkuje jedinú železnorudnú baňu na Slovensku. Problémy s uhrádzaním faktúr má Želba už niekoľko rokov a pri poslednej úprave regulovaných cien jej vedenie avizovalo hrozbu skončenia ťažby a prepustenia asi deväťsto zamestnancov. Na vládu sa spoločnosť obrátila zo žiadosťou o príspevok 241 miliónov korún na reštrukturalizáciu odštepného závodu Siderit v Nižnej Slanej. Hoci SPP už koncom minulého roku informovala, že sa mu podarilo dohodnúť splátkový kalendár do 31. decembra 2002, dlh Želby sa oproti posledným zverejneným údajom zvýšil o ďalších 45 miliónov korún.
Dlžník Macos Invest so sídlom v Bardejove je už v konkurze. Firma je blízka Mariánovi Jančošekovi, ktorého odborári označujú za zodpovedného z krachu Slovenských lodeníc Komárno, kde je Macos Invest 10,81-percentným akcionárom.
Predvlani riešila spoločnosť neochotu uhrádzať faktúry za dodávky plynu aj odstávkami neplatičov. Bez plynu sa vtedy ocitli železnice aj Tatra Sipox Jozefa Majského. Kritériom pritom nebola iba výška dlhu, ale aj ochota spolupracovať. Celková suma krátkodobých a dlhodobých pohľadávok SPP ku koncu minulého roku predstavovala 7,1 miliardy korún, pričom oproti roku 1999 sa znížili o 2,1 miliardy korún.
TOMÁŠ KURTANSKÝ