
Juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica a srbský premiér Zoran Djindjič (zľava) na snímke z mimoriadneho rokovania predstaviteľov Juhoslávie a Srbska vo februári. FOTO – ČTK/AP
Spojila ich nutnosť zvrhnúť Slobodana Miloševiča, ktorý uviedol krajinu do 12-ročnej izolácie. Obaja chcú demokratické Srbsko a Juhosláviu, obaja majú rovnaké zahraničnopolitické priority. Rozdielnosť názorov a osobná rivalita medzi srbským premiérom Zoranom Djindjičom a prezidentom Juhoslávie Vojislavom Koštunicom však skôr či neskôr vyvrcholí predčasnými voľbami.
Koštunicova Demokratická strana Srbska (DSS) v piatok oznámila, že odíde z vládnej koalície. Dôvodom je vraj neporiadok v rezortoch vnútra a spravodlivosti a styky vládnych úradníkov s mafiánmi. Djindjič sa o obvineniach dozvedel v USA – kým bojoval o investície a hľadal nitky k Billovi Gatesovi a získaniu počítačov pre srbské školy, americkí novinári mu kládli otázky typu „ako vláda ochráni amerických investorov, keď má sama prsty v mafii“. Hlasy z jeho tábora Koštunicu podozrievajú z vytvárania paralelných spravodajských štruktúr. A pripomínajú, že prezident JZR nemá čo strkať nos do kompetencií Srbskej republiky.
„Opozícia“, ktorá vládne
Koalíciu Demokratická opozícia Srbska (DOS) tvorí osemnásť strán a straničiek. O jej provizórnosti svedčí už to, že nenašla odvahu po volebnom víťazstve zmeniť meno, a tak je to zrejme jediná vládnuca „opozícia“ na svete. Premiéra Djindjiča z Demokratickej strany (DS) považujú za super pragmatika, ktorý sa rozhoduje až prirýchlo a bez ohľadu na partnerov či zákony. Koštunica je zasa v očiach mnohých váhavým konzervatívcom a pritom najpopulárnejším politikom v krajine. Jeho DSS vznikla kedysi odštiepením z DS – korene roztržky sú teda hlboké.
Pohár pretiekol, keď 3. augusta ktosi zastrelil bývalého dôstojníka tajnej služby Momira Gavriloviča len niekoľko hodín potom, ako ho prijal Koštunica. Rozšírili sa fámy, že Gavrilovič Koštunicu informoval o mafiánskych kontaktoch niektorých ministerstiev. DSS ich podporuje – zatiaľ bez podania dôkazov. O to tvrdšia je všeobecná kritika vlády – od Miloševičovho pádu nebol vyšetrený jediný prípad mafiánskej vraždy, korupcia prekvitá a ľudia sa boja snáď ešte viac než v minulosti.
DSS už v júli vystúpila z parlamentnej frakcie DOS. Bola to odpoveď Koštunicu na to, že Djindjič vydal Miloševiča do Haagu proti jeho vôli a údajne proti ústave. Kolícia má však aj bez hlasov DSS parlamentnú väčšinu.
Ak DSS opustí aj vládu, v ktorej má len dvoch členov (vicepremiéra a ministra zdravotníctva), nemusí to znamenať hneď predčasné voľby. Aj keby sa Koštunica spojil – ako ho niektorí podozrievajú – s Miloševičovými socialistami, juhoslovanskou ľavicou a radikálmi Vojislava Šešelja, nemal by dosť hlasov.
Sme rukojemníkmi, napísal Vreme
Premiér apeluje na potrebu zachovať čo najlepší obraz krajiny v zahraničí. Treba mu dať za pravdu – Juhoslávia má príliš veľa problémov, aby si mohla dovoliť vládnu krízu a stratu zahraničného kreditu. Na druhej strane – vládny zlepenec prestáva fungovať. Voľby sú však hraničným riešením. „Bolo by dobre, keby sme neboli všetci rukojemníkmi DOS, ale keďže v dohľade nie je slušná alternatíva, nech toto zvrhlé manželstvo nejako trvá aj s prevláčaním mŕtvol,“ napísal v komentári denník Vreme.
BAŠA JAVŮRKOVÁ