
Pri manipulácii dávame pozor, aby sme húsaťu nezlomili alebo nevykĺbili krídla. FOTO – ar
druhú má voľnú na dokonalú prehliadku jej vonkajšieho vzhľadu.
Menej ohľaduplnosti vidno pri manipulácii so zvieratami na niektorých dvoroch. Chovatelia sa dopúšťajú chýb už pri vypúšťaní novej hydiny alebo holubov z karantény do výbehu. Zvieratá sa dostávajú do neznámeho prostredia a nevedia, čo ich čaká. Treba dávať pozor, aby nenarazili do plota, pletiva, kŕmidla, napájadla alebo iných prekážok. Do výbehu ich púšťame v ranných hodinách, skôr ako „domáce“ zvieratá, aby sa v pokoji oboznámili s okolím. Pri umiestňovaní králikov do kotercov musíme odstrániť zbytočné predmety, na ktorých by sa mohli v strese poraniť.
Majiteľ so zvieraťom manipuluje aj pri pravidelnom čistení chovateľských priestorov, pri kontrole ich zdravotného stavu, preventívnych úkonoch, pri odstave mláďat, príprave na výstavy. Dôležité je pokojné a vľúdne zaobchádzanie. Zvieraťu sa treba prihovárať, pohladkať ho, ale pritom postupovať bez váhania. Lepšie je vylúčiť prítomnosť väčšieho počtu ľudí.
Skúsení chovatelia vedia, ako sa má manipulovať s jednotlivými druhmi a vekovými kategóriami zvierat. Napríklad, králika nevyberáme z koterca za ušnice, ale pravou rokou ho uchopíme za kožu na chrbte a ľavú mu podložíme pod hrudník. Hrabavú hydinu odchytávame za behák pomocou tupo zakončeného háčika na predĺženej tyči. Vodnej hydine založíme takýto háčik na krk tesne pod hlavou. Húsatá a káčatá uchopíme za celý trup, lebo majú krehké kosti, ktoré by sa ľahko polámali.
Na väčšie vzdialenosti premiestňujeme zvieratá vo vhodných prepravkách. Majú mať zodpovedajúce rozmery, byť pevné, vzdušné a zároveň skonštruované tak, aby sa v nich neporanili.
Pri preventívnych alebo liečebných zákrokoch je zväčša nevyhnutná pomoc ďalšej osoby. Aj vtedy postupujeme pokojne, rýchlo a cieľavedome. Len tak minimalizujeme vplyv stresov, ktoré zhoršujú kondíciu a znižujú úžitkovosť zvierat. O správnom odchyte, manipulácii a preprave operencov i cicavcov sa možno dozvedieť z odborných publikácií aj sa poučiť od skúsených chovateľov.
(inš)