Minnesota Wild prežíva najlepšiu sezónu v histórii

Nech sa finálová séria v Západnej konferencii skončí akokoľvek, pre Minnesotu Wild je bez ohľadu na to táto sezóna najlepšou v histórii klubu. Urobila vskutku významný záznam do análov NHL tým, že ako prvé a doposiaľ jediné mužstvo dvakrát v tej istej ...

Nech sa finálová séria v Západnej konferencii skončí akokoľvek, pre Minnesotu Wild je bez ohľadu na to táto sezóna najlepšou v histórii klubu. Urobila vskutku významný záznam do análov NHL tým, že ako prvé a doposiaľ jediné mužstvo dvakrát v tej istej postsezóne otočila nepriaznivý priebeh série z 1:3 vo svoj prospech. S veľkou pravdepodobnosťou sa tento senzačný príbeh chýli ku koncu, lebo podľa výkonov vo finále, ktoré majú klesajúcu tendenciu, i podľa histórie otočiť sériu s Anaheimom z 0:3 by sa rovnalo zázraku. To sa doposiaľ podarilo iba dvakrát: v roku 1942 Torontu proti Detroitu a v roku 1975 New York Islanders proti Pittsburghu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Historický zápis

Či sa zázrak bude konať, či nie, Minnesota Wild sa pod vedením Jacqua Lemaira v treťom roku svojej existencie vyškriabala na dohľad vrchola NHL. O to je postup Minnesoty príjemným prekvapením pre všetkých, nehovoriac o tom, do akej eufórie dostala svoje početné a vášnivé publikum nielen v Twin Cities (St. Paul/Minneapolis) a v štáte Minnesota, ale prakticky na celom americkom severozápade. Ak nerátame hokejový pravek, tak iba dvom klubom v modernej histórii NHL sa podarilo dostať v treťom roku existencie ďalej, t.j. do finále Stanleyho pohára: St. Louis Blues (1967) a Floride Panthers (1996). Tretí klub – Quebec Nordiques s bratmi Šťastnými – sa v treťom roku svojej existencie (1982) dostal tam, kam dnes Minnesota. Už z tohto pohľadu sa Wild podarilo dosiahnuť viac, než od nich ktokoľvek očakával.

SkryťVypnúť reklamu

Osobnosť trénera

Faktorov, ktoré sa podieľali na tomto vzostupe, je niekoľko. Po prvé – trénerská osobnosť Jacqua Lemaira. Začínajúci klub mohol ťažko nájsť rešpektovanejšiu a kvalifikovanejšiu osobu. Prišiel do Minnesoty ako mnohonásobný držiteľ Stanleyho pohára (osemkrát ako hráč v Montreal Canadiens a jedenkrát ako tréner v New Jersey Devils – 1995), aby tu spolu s ďalšou osobnosťou, generálnym manažérom Dougom Risebroughom (päťnásobný držiteľ Stanleyho pohára – štyrikrát ako hráč v Montreal Canadiens, jedenkrát ako asistent trénera Calgary Flames – 1989) vybudovali stabilnú a fungujúcu organizáciu. Krok za krokom idú za týmto cieľom (každoročný nárast bodov v základnej časti: 68 – 73 – 95) podporovaní širokou základňou fanúšikov, ktorých vitalita a lojalita nemá v NHL veľa konkurencie. Mužstvo bolo skladané viac-menej tradične, teda bez hviezd, z voľných hráčov a z nádejných špičkových mladíkov, ktorí mohli byť draftovaní podľa regulí z prvých pozícií. Inak povedané: z hráčov prvej a poslednej šance. To nebýva ľahká úloha, ale Lemairemu sa z tohto materiálu podarilo vyformovať relatívne životaschopný celok.

SkryťVypnúť reklamu

Vyrovnanosť brankárov

Druhým faktorom je nezvyčajne vyrovnané brankárske duo Roloson – Fernandez. Obaja dostávali od Lemaireho v sezóne či v play off šance takmer rovnakým dielom. To je na NHL dosť neobvyklé, pretože dobrý brankár je najhľadanejšou komoditou. Keď sa už taký nájde, princípom je urobiť z neho jasnú jednotku, čo má mať pre tím i pre neho samého psychologický význam. Lemaire tento princíp porušil a oplatilo sa. Ani jeden z brankárov neprišiel k Wild ako jednotka: Roloson vstúpil do NHL v roku 1996 a pred prestupom do Minnesoty odchytal niečo nad stovku zápasov (Calgary, Buffalo). Fernandez zaskakoval od roku 1994 v Dallase za Belfoura a mal na svojom konte iba tridsaťtri zápasov. Dnes sú obaja brankári v prvej desiatke gólmanov ligy v priemere chytených striel i v priemere inkasovaných gólov. Niečo také je naozaj neobvyklé.

SkryťVypnúť reklamu

Starší hráči na vrchole

Tretím vzostupovým faktorom je všeobecné herné zlepšenie, vystužené dobrou obrannou hrou a disciplínou. Aj keď sa v tejto sezóne a právom, skloňovali v súvislosti s hrou Wild hlavne mená útočníkov (Gáborík, Walz, Brunette, Ronning, Park), v porovnaní napríklad s vlaňajškom mali lepšiu základnú časť sezóny hlavne obrancovia: Kuba, Zjuzin, Mitchell, Bombardir a Schultz boli na tom štatisticky lepšie či rovnako ako vlani. Z kmeňových útočníkov sa zlepšili iba Dupuis, Žoltok a Walz. Svoj hráčsky vrchol bez ohľadu na štatistiky však dosiahli v tejto sezóne starší hráči ako Brunette, Ronning a Walz. Brunette dal Coloradu v siedmom zápase play off svoj životný gól, o akom sníva vari každý hokejista, čím zostane navždy v historických kronikách Wild. Ronning po vlaňajšom nevydarenom prestupe do Los Angeles Kings našiel znovu istotu a celú sezónu vzbudzoval rešpekt svojou rýchlosťou a herným prehľadom.

SkryťVypnúť reklamu

Ťahúňom je Gáborík

Štvrtým faktorom je Marián Gáborík. Hoci mu táto sezóna čo do produktivity nevyšla tak, ako vlaňajšia (65, resp. 67 bodov), hlavne v prvej polovici sezóny sa jeho výkony približovali k hranici hokejovej supertriedy. Dvadsaťjedenročný rodák z Trenčína je vo svojom veku v nepočetnej kategórii hráčov, od ktorých sa očakáva kľúčový individuálny vklad, rozhodujúci pri výsledkoch zápasov. Gáborík to v tejto sezóne viackrát už dokázal, hlavne v prvej časti play off proti Vancouveru. Je rýchly, energický i tvorivý a nepochybne časom dosiahne aj potrebnú hernú konzistentnosť. Určite nájde aj kľúč na osobku, s akou ho vo finále Západnej konferencie „obšťastňovali“ anaheimskí hráči Carney a R. Niedermayer.

Gáborík má tiež potenciu viesť skupinu nádejných mladých hráčov, ktorí sa v zostave Wild začali objavovať ako Schultz, Veilleux, Wanvig a Pierre-Marc Bouchard. Všetci môžu byť pre Minnesotu zárukou, že táto sezóna nebude trvať iba jedno leto.

SkryťVypnúť reklamu

IGOR OTČENÁŠ

(Autor je hokejový publicista)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 596
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 719
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 143
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 352
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 874
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 883
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu