
Stisk ruky po mesiacoch ticha. Colin Powell (vľavo) a Gerhard Schröder.
FOTO- REUTERS
S rovnakou istotou však možno tvrdiť, že americký prezident George Bush nemieni nemeckému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi tak rýchlo odpustiť. Powell žiadny termín osobného stretnutia na najvyššej úrovni neoznámil. A bez verejného stisku rúk Busha so Schröderom je predčasné hovoriť o normalizácii bilaterálnych vzťahov.
Spoločná fotka, spoločná reč
Schröder sa po pol roku objavil na spoločnej fotografii s americkým politikom a novinári si po dlhom čase mohli zaznamenať, že Washington a Berlín hovoria spoločnou rečou.
Nemci splnili kľúčovú americkú podmienku na zlepšenie vzťahov: Schröder plne podporil zrušenie sankcií OSN proti Iraku. „Už nemajú zmysel, treba ich čo najskôr zrušiť,“ povedal kancelár.
Schröder prekvapujúco pripustil možnosť rozšírenia mandátu jednotiek v Afganistane, ktoré sú pod nemecko-holandským velením. Doteraz to odmietal.
Prvá návšteva vysokého amerického predstaviteľa od konca vojny v Iraku bola demonštráciou dobrej vôle. Obaja politici hovorili o témach, ktoré ich spájajú: o budúcnosti Iraku, o spoločnom boji proti terorizmu po útokoch v Saudskej Arábii a po rukojemníckej dráme v alžírskej Sahare, ako aj o mierovom pláne pre Blízky východ, v ktorom sa angažoval i nemecký šéf diplomacie Joschka Fischer. „Dúfam, že teraz začneme prekonávať rozdiely, ktoré sa v našich vzťahoch v posledných mesiacoch objavili,“ povedal Powell pre televíziu ZDF už pred stretnutím so Schröderom. Po vyše polhodinovom rozhovore s kancelárom dodal: „Som rád, že som opäť v Nemecku.“
Ani Schröder neskrýval radosť, keď opisoval „veľmi otvorenú, priateľskú výmenu názorov“.
Bushov odstup
Až taká idylka to však nie je. Powell neoznámil termín stretnutia Bush - Schröder, ktoré je pre zmierenie kľúčové. Nespomenul ani májové oslavy založenia Petrohradu, kde sa očakávalo, že sa obaja politici stretnú. Hovoril až o júnovom zasadnutí krajín G 8 vo francúzskom Eviane. Podľa Powella však nebude čas na bilaterálny rozhovor, iba na krátke stretnutie „v skupine“.
Bush nevie Schröderovi zabudnúť protiamerické nálady, ktoré v minuloročných parlamentných voľbách vyvolal, len aby vyhral voľby. Aby svoj dištanc ešte podčiarkol, celkom neočakávane sa vo štvrtok zjavil na stretnutí vicepremiéra Dicka Cheneyho s premiérom spolkovej krajiny Hessensko Rolandom Kochom, ktorý navštívil Washington. Náhodné stretnutie je v diplomatickej reči veľmi čitateľné. Bush sa viac ako pol roka nerozprával so Schröderom, ale našiel si 15 minút pre Kocha, člena opozičných kresťanských demokratov (CDU), ktorí Ameriku počas vojny v Iraku podporovali.
Všetko nasvedčuje, že Nemecko a Spojené štáty majú najhoršie za sebou. Iracká kríza však nenechá partnerstvo bez následkov. Gary Smith, riaditeľ Americkej akadémie v Berlíne, agentúre DPA povedal: ,,Neverím, že Bush a Schröder budú raz opäť priateľmi.“
MIRIAM ZSILLEOVÁ