
Dominik Hašek sa Stanleyho pohára dočkal na konci kariéry. Doma v Pardubiciach zorganizoval divoké oslavy a pohár plánoval vykúpať v bazéne s chlórovou vodou. Nebol to najšťastnejší nápad.
Písal sa rok 1904. Tím Dawson City Nuggets cestoval na finále NHL do Ottawy. Tortúru 6500 km z Yukonu do kanadského hlavného mesta absolvovali Zlatokopi až tromi dopravnými prostriedkami. Použili psie záprahy, loď a vlak. Trvalo im dvadsaťštyri dní, kým dorazili do cieľa. Po dvoch dňoch oddychu odohrali dva zápasy o zisk Stanley Cupu. Neuspeli, prehrali. Navyše, tento výlet sa pre klub skončil stratou tritisíc dolárov.
Pozoruhodné dobrodružstvo hokejových pionierov je staré takmer sto rokov. História Stanley Cupu je ešte o niečo staršia, opradená mýtmi ako nekonečný príbeh. Večným tajomstvom zostáva najmä jeho zrod. Podľa jednej verzie sa mal dokonca volať celkom inak. Bol to totiž britský šľachtic lord Grey, ktorý na konci 19. storočia uvažoval o tom, že kanadskej hokejovej súťaži venuje hodnotnú a tradičnú cenu pre najlepšie mužstvo. So založenými rukami ale nečakal ani ďalší ctižiadostivý Angličan – Frederik Arthur, lord Stanley z Prestonu. Za oceánom pôsobil vo funkcii kanadského generálneho guvernéra. V marci 1892 napísal zhromaždeniu amerického atletického zväzu, že by rád položil základy súťaže, v ktorej by sa stretávali najlepšie hokejové tímy kanadského domínia a bojovali o pohár, vyrobený špeciálne na tento účel.
Stanley súboje nikdy nevidel
Aj sa tak stalo. Za pohár vysoký asi 20 cm zaplatil 10 guineí (v tých časoch to bolo asi 50 dolárov). Dlhý čas sa tvrdilo, že je strieborný, v skutočnosti bol vyrobený z lacnej zliatiny.
Z úcty k tradícii a myšlienke zakladateľa si pohár dodnes uchoval meno Stanley Cup. Hoci lord Stanley žiaden súboj o svoju trofej na vlastné oči nevidel! Ba ani ju žiadnemu víťazovi neodovzdával. V polovici sezóny v roku 1893 sa totiž vrátil do Anglicka.
Odvtedy pohár narástol nielen slávou, ale i rozmermi – dnes má výšku okolo 120 cm a váži asi pätnásť kíl.
Prvý raz na Slovensku?
O niekoľko dní bude známy víťaz sezóny 2002/2003. Je celkom možné, že sa slávna hokejová trofej prvýkrát dostane aj na Slovensko. V celej 110-ročnej histórii Stanley Cupu ju nad hlavou dvíhal iba jediný hráč so slovenskými koreňmi – rodák z liptovskej dedinky Sokolče Stan Mikita v roku 1961 v drese Čiernych jastrabov z Chicaga. Robert Švehla (v roku 1996 v drese Floridy), Peter Bondra, Richard Zedník (v roku 1998 s Washingtonom) ani Miro Šatan (v roku 1999 v Buffale) vo finále neuspeli.
Dnes sa o postup do záverečných bojov snažia vo finále konferencií Zdeno Chára a Marián Hossa v dresoch Senátorov z Ottawy a Ľubomír Sekeráš a Marián Gáborík v tíme Minnesoty.
Najviac titulov
Jednotlivci
11 Henri Richard (Montreal)
10 Jean Beliveau (Montreal)
Yvan Cournoyer (Montreal)
9 Claude Provost (Montreal)
8 Jacques Lemaire (Montreal)
Maurice „Raketa“ Richard
(Montreal)
Red Kelly (Detroit, Toronto)
Kluby
24 Montreal Canadiens
14 Toronto (Maple Leafs, St.
Patricks, Arenas, Blueshirts)
10 Detroit Red Wings
5 Edmonton Oilers
Boston Bruins
Strelci víťazných gólov
(posledných desať rokov)
2002 Brendan Shanahan (Detroit)
2001 Alex Tanguay (Colorado)
2000 Jason Arnott (New Jersey)
1999 Brett Hull (Dallas)
1998 Martin LaPointe (Detroit)
1997 Darren McCarty (Detroit)
1996 Uwe Krupp (Colorado)
1995 Neal Broten (New Jersey)
1994 Mark Messier (New York Rangers)
1993 Mirk Muller (Montreal)
Rekordy play off
Najviac bodov v jednom roku
47 Wayne Gretzky (Edmonton), 1985 – 17 gólov, 30 asistencií
Najviac gólov v jednom roku
19 Reggie Leach (Philadelphia), 1976, Jarri Kurri (Edmonton), 1985
Najviac bodov
v jednom zápase
8 Patrik Sundström (New Jersey), 1988 – 3 góly, 5 asistencií, Mario Lemieux (Pittsburgh), 1989 – 5 gólov, 3 asistencie
Najviac gólov
v jednom zápase
5 dosiahli ich až piati hráči, naposledy sa to podarilo Mariovi Lemieuxovi v roku 1989