
Podľa Národnej komisie pre poruchy spánku prichádzajú firmy v USA o 150 miliárd dolárov ročne, pretože vďaka únave pracovníkov dosahujú nižšiu produktivitu práce. Únava ľudí vedie k nárastu nehôd a úrazov, zvýšeniu pracovnej neschopnosti, zhoršeniu kvality práce, k nízkej morálke, rastu fluktuácie a zlým službám vo vnútri podniku.
Medzi príčinami únavy, ktoré spôsobuje zamestnávateľ, patrí stresujúca práca, preťaženie vyvolané redukciou počtu pracovníkov, únavné a opakujúce sa práce, prekúrené kancelárie a nedostatok čerstvého vzduchu. Na strane pracovníka negatívne pôsobí nezdravé stravovanie, nedostatok fyzického pohybu, fajčenie a osobný stres.
Práve nedostatok spánku sa z viac než 90 % podieľa na vyčerpanosti pracovníka. James B. Maas, profesor psychológie na Cornellovej univerzite, Ithaca (NY) a autor bestselleru „Power Sleep“, vysvetľuje, že sa na človeku počas jedného týždňa prejavia aj minimálne straty spánku, a to tým, že hlúpne. Maas tvrdí, že unavení pracovníci majú problémy s koncentráciou, pamäťou, komunikáciou, s rozhodovaním a riadením komplexných úloh. Priemerný človek potrebuje osem hodín spánku v noci.
Väčšina Američanov však spí menej než 7 hodín a tretina populácie len šesť hodín. Maas uvádza, že minimálne 50 % dospelej populácie Američanov má chronický spánkový deficit, pritom jeho príčiny je možné obmedziť - skrátením nadčasov, zavedenie rotácie práce, ergonomicky vytvoreným pracoviskom, ponukou zdravého stravovania, príležitosťou zacvičiť si, ak sa pomôže pracovníkovi zvládnuť stres, pomocou pri riešení rodinných problémov, vzdelávaním pracovníkov, aby vedeli, aký je spánok dôležitý.
Výsledkom týchto aktivít je podľa Maasových skúseností, že ľudia sa odvtedy, keď začali dostatočne spať, cítia skutočne bystrí, uvádza zahraničná tlač.