Podmienkou súhlasného stanoviska odborov bolo množstvo požiadaviek, ktorých dôsledky vyčíslila ministerka financií Brigita Schmögnerová na 17 miliárd korún. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) chcela vyššie výdavky na výstavbu diaľnic a bytov, žiadala podporiť rozvoj železníc sumou 3,5 miliardy a v prípade verejnej autobusovej dopravy apelovala na vyššie transfery o 1,7 miliardy korún. Odborári žiadali aj valorizáciu dotácií do poľnohospodárstva a rast odvodov štátu do poistných fondov na úrovni podnikateľskej sféry. Ďalšie snahy odborov sa upierali k mzdovej oblasti, kde chceli 10-percentný rast miezd pre zamestnancov odmeňovaných podľa všeobecnej tabuľky platových taríf a rast platov v zariadeniach sociálnych služieb.
„KOZ nemôže podporiť návrh rozpočtu, ktorý bude mať za následok zvýšenie už aj tak vysokej nezamestnanosti a pokles reálnych pracovných príjmov obyvateľstva,“ povedal po druhom a záverečnom rokovaní tripartity k štátnemu rozpočtu viceprezident KOZ Peter Gajdoš.
Tripartita sa nezhodla ani na súvisiacom návrhu zákona, ktorým sa druhý rok po sebe zníži štátna podpora stavebného sporenia. KOZ nesúhlasila so znížením štátnej prémie na štyritisíc korún. Podľa Gajdoša to totiž naruší doterajšie zmluvné vzťahy v stavebnom sporení. Zamestnávatelia reprezentovaní Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení súhlasili s oboma návrhmi zákonov, aj tí sa však vyslovili za stabilizáciu štátnej prémie. (tasr, sita, jj)
Požiadavky odborov
- zvýšiť výdavky na diaľnice o 4 mld Sk
- zvýšiť výdavky na bytovú výstavbu o 1,8 mld Sk
- podporiť železničnú infraštruktúru 3,5 mld Sk
- podporiť autobusovú dopravu 1,7 mld Sk
- valorizovať dotácie do poľnohospodárstva
- zvýšiť poistné odvody štátu
- zvýšiť mzdy o 10 percent