Ako prvý zareagoval na správu o vypísaní volieb generálny sekretár SDKÚ a minister vnútra Ivan Šimko, ktorý ju privítal. O niekoľko minút tak predbehol premiéra Dzurindu. Ten rozhodnutie šéfa parlamentu taktiež „privítal“ a povedal: „Reforma verejnej správy dostane zmysel až vtedy, keď budú kandidovať tí najkvalitnejší ľudia. A tí musia vedieť, do čoho idú.“ Zlý vtip je v tom, že kandidáti nebudú vedieť, do čoho idú. Povedané slovami predsedu ZMOS Michala Sýkoru, ktorého rozhodnutie o vyhlásení volieb na rozdiel od premiéra a ministra vnútra sklamalo, „voľby by mali byť vyhlásené až po prijatí kompetenčného zákona, aby kandidáti na poslancov a predsedov regiónov vedeli, do čoho pôjdu“. Fakt je, že to vedieť nebudú, a to hlavne v SDKÚ, ktorá oznámila, že už navrhuje kandidátov, aby sa na budúci mesiac mohli uskutočniť vnútrostranícke primárky.
Politickým faktom zostáva, že predseda SDĽ nedokázal urobiť ani len obyčajné ústretové gesto. Rozhodnutie mohol totiž oznámiť až po rokovaní SMK, ktorá má budúci týždeň prijať jedno z najvážnejších politických rozhodnutí. Tým včerajším Migaš síce uľahčil viacerým členom rady SMK rozhodovanie, ale zároveň odstránil jeden z nemnohých variantov riešení vnútrokoaličnej krízy. Neprijal politické, ale stranícke rozhodnutie - budúci týždeň totiž rokuje aj politický orgán SDĽ. Vyhlásením volieb si Migaš udržal pozíciu v strane, keďže bude mať vážne slovo pri zostavovaní kandidačných listín. Kandidáti mu to vrátia podporou jeho stratégie na zjazde SDĽ.
Vyhlásenie volieb na dlhý čas zakotvilo tzv. Mečiarov variant členenia krajiny. Skutočnosť, keď ani demokratickým politikom neprekáža, že nepoznajú ani právomoci, ani povinnosti, ktoré ich v budúcnosti čakajú, je jedným z najväčších sklamaní po- a predmečiarovskej éry. Mimochodom, podľa posledného prieskumu verejnej mienky má HZDS, Smer a SNS 57,7-percentnú podporu voličov. Ktovie prečo?
Autor: hrabko@sme.sk