BRATISLAVA – Po infozákone a dedičskej dani navrhujú ministerstvá pod správou SDĽ novelizovať aj pracovné zákony. Ide hlavne o zákony o štátnej a verejnej službe, ktoré parlament schválil začiatkom júla.
Poslanci vtedy schválili desiatky pozmeňujúcich návrhov, ktoré zoškrtali rôzne finančné výhody štátnych úradníkov a prinesú ročnú úsporu takmer dve miliardy korún.
Generálna riaditeľka sekcie legislatívy ministerstva Vlasta Husáriková však tvrdí, že v zákonoch sa urobili také výrazné zmeny, že to značne narušilo „pôvodne zamýšľanú filozofiu a účel zákonov“.
Na pokyn vlády urobilo ministerstvo analýzu aj s návodom na riešenie. V podstate ide o presadenie pôvodného textu zákona. Husáriková predpokladá, že „vláda analýzu schváli a poverí ministerstvo pripraviť novelu zákonov“, ktoré sa ešte ani nezačali uplatňovať.
Husárikovej prekáža v zákone o štátnej službe napríklad to, že z pôvodnej verzie vypadol 14. plat pre štátnych úradníkov, že 13. plat sa viaže na splnenie osobitných odborných predpokladov, že sa výrazne znížili kompenzácie a odchodné.
Okrem toho niektoré inštitúcie boli vylúčené zo systému odmeňovania a zmenil sa aj systém hodnotenia praxe.
Husáriková vidí ako nesystémové aj to, že úradníci s veľkými kompetenciami budú musieť odovzdávať služobnému úradu majetkové priznania vrátane priznaní rodinných príslušníkov.
Husáriková povedala, že s analýzou sa oboznámilo vyše 50 inštitúcií, ktorých sa zákon bude týkať, a 90 percent z nich sa stotožnilo s analýzou ministerstva a so záverom, že zákony o štátnej a verejnej službe treba novelizovať.
Ak sa novelu podarí presadiť, pôvodná úspora takmer dvoch miliárd sa rozpustí v platoch úradníkov.
Dohoda vo vláde počítala s tým, že tieto ušetrené peniaze zostanú v kapitole ministerstva a môžu sa využiť na podporu zamestnanosti alebo na sociálne programy.
PETER KUNDER