KDH: Kraje majú podľa odporúčania predsedníctva ísť do volieb prednostne samostatne alebo v koalícii s pravicovými stranami. V médiách sa uvažovalo o koalícii s SDKÚ a DS v Trnave a Bratislave, ale i o rokovaniach s opozíciou.
HZDS: Členovia hnutia pripúšťajú vznik neštandardných koalícií. V prípade HZDS je však takmer každá koalícia neštandardná. Hospodár HZDS Peter Novotný prezradil, že v Banskobystrickom kraji dá hnutie na kampaň pol milióna korún. Podpredseda Maxon o celkovom rozpočte kampane povedal, že hnutie sa zatiaľ zaoberá skôr jej vecnou náplňou.
SDĽ: Jozef Migaš považuje voľby za generálnu skúšku pred parlamentnými voľbami. O stratégii rozhodne republiková rada 26. augusta. Podľa podpredsedu Ľubomíra Andrassyho pôjde strana do volieb samostatne. Zriedkavo môže vytvoriť koalíciu so stredovými a ľavicovými subjektmi. Pred jeho vyjadrením sa hovorilo, že strana rokuje i s HZDS a Smerom. Spolupráca s HZDS vraj vyzerala najpravdepodobnejšie v Trnave, Nitre a Trenčíne.
SOP: V ten istý deň, keď SDĽ vyhlásila, že pôjde do volieb sama, ju predseda SOP Pavol Hamžík označil za prioritného partnera svojej strany. Poslanec Marián Mesiarik predtým hovoril o spolupráci s HZDS v Nitre, s KDH v Košiciach a v niektorých krajoch okrem SDĽ i s SNS.
SDKÚ: Podľa poslanca Horta by nemala ísť do koalície ani s jednou z opozičných strán. O kandidátoch za SDKÚ rozhodnú primárne voľby.
SMER: Robert Fico oznámil, že jeho strana sa nespojí iba s jednou stranou a vo všetkých ôsmich krajoch bude postupovať rovnako. V niektorých prípadoch pripúšťa aj samostatný postup. Podľa generálnej manažérky Moniky Beňovej strana netrvá na tom, aby všetci kandidáti na predsedov boli členmi Smeru, a podporí i nezávislých kandidátov.
ANO: Strana bola za odloženie volieb. Napriek tomu sa na nich zúčastní.
Rómovia: Podľa predsedu Rady Rómov Jozefa Červeňáka chcú Rómovia dostať aspoň jedného poslanca do všetkých krajov okrem Žilinského a Trenčianskeho. Stratégiu volieb a volebnú kampaň budú robiť jednotlivé rómske subjekty. (fw, tasr)