om parlamente. Na každých 12- až 15-tisíc obyvateľov bude jeden poslanec.
V každom obvode budú na volebných lístkoch mená všetkých kandidátov, ktorí v obvode bývajú. Hlasovať sa bude tak, že každý volič na hlasovacom lístku označí niekoľko mien – ale najviac toľko, koľko poslancov pripadá na obvod, v ktorom volí. Informáciu o tomto počte dostane vopred a bude vyvesená aj vo volebnej miestnosti.
Kandidáti, ktorí získajú najviac hlasov, budú občanov z príslušného obvodu zastupovať v regionálnom parlamente. Ten bude zasadať minimálne raz za dva mesiace.
Ako sa bude voliť predseda samosprávneho kraja
Predseda samosprávneho kraja sa bude voliť priamo vo dvoch kolách. V prvom kole voliči na volebnom lístku so všetkými kandidátmi na túto funkciu označia jedného. Ak bude mať niektorý kandidát po sčítaní nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, stane sa predsedom samosprávneho kraja. Ak žiaden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu, dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov sa zúčastnia na druhom kole. V ňom voliči zvolia predsedu samosprávneho kraja.
Aké právomoci bude mať predseda samosprávneho kraja
Presný rozsah právomocí ešte nie je známy. Predseda bude zvolávať a viesť zasadnutia regionálnych parlamentov. Na rozdiel od predsedu Národnej rady bude mať aj výkonnú moc – v tomto sa bude viac podobať na „primátora kraja“. Samosprávny kraj bude zastupovať navonok. V majetkovoprávnych a pracovnoprávnych vzťahoch bude štatutárnym orgánom. Za porušenie nariadení bude môcť podnikateľom ukladať pokuty až do výšky 500-tisíc korún.
Vo vzťahu k regionálnemu parlamentu bude mať právomoc „regionálneho prezidenta“ – bude podpisovať jeho uznesenia. Uznesenia nemusí podpísať, ak chce zdržať ich výkon, lebo sa domnieva, že uznesenie porušuje zákon alebo je pre samosprávny kraj nevýhodné.
Predsedu samosprávneho kraja možno odvolať na základe výsledku referenda.
(kr)