
FOTO – REUTERS
Za sebou už mal viac ako polovicu trasy. Preletel 20 417 kilometrov.
Na zem zostúpil po tom, ako sa dostal do nebezpečných búrok, ktoré ho zastihli nad Argentínou. Podľa predpovedí ho čakali ďalšie tri dni zlého počasia a pod sebou mal mať už len Atlantický oceán. Rozhodol sa teda radšej pristáť.
„Ako hovorievajú horolezci: Vrchol tam bude aj zajtra. Najdôležitejšie je, aby zostal horolezec,“ povedal podľa CNN šéf misie Joe Ritchie. Až do posledných minút boli v riadiacom centre v Saint Louis s Fossettom v kontakte. Posledné, čo počuli, boli zvuky lámucej sa antény.
Fossett bojoval s búrkami celých jedenásť hodín, no príroda bola silnejšia. „Čelil turbulenciám, hromom a bleskom, ľahkému sneženiu a povrch balóna pokryla vrstva ľadu,“ povedal manažér projektu Tim Cole. V spolupráci s argentínskymi leteckými silami sa riadiacemu centru podarilo Fossetta dostať nad búrkové mraky. „Dali sme hlavy dokopy a vymysleli sme, ako ho z toho dostať. Stúpal hore a nakoniec uvidel hviezdy. Vtedy sme vedeli, že je z búrky vonku,“ hovorí Cole.
Pred sebou však mal stále ďalšie búrky a k počasiu sa pridala aj Fossettova únava. Pomaly mu dochádzali zásoby vody a jedla.
Už včera sa novinári pýtali, či Fossett vyletí do vzduchu aj šiesty raz. „To sa musíte spýtať Steva,“ povedal Ritchie.
Fossettovi sa opäť nepodarilo obletieť Zem. Prekonal však doterajší rekord Kevina Uliassiho, ktorý strávil vo vzduchu 10 dní 3 hodiny a 28 minút. (kos)