Zdravie si kúpiť nemožno, lekárov niekedy áno

BRATISLAVA – Viac ako 80 percent domácností muselo v uplynulých dvoch rokoch využiť pomoc lekárov. V očiach verejnosti je zdravotníctvo rezortom, v ktorom je najviac rozšírená korupcia.


ILUSTRAČNÉ FOTO – SME ĽUBOŠ PILC

BRATISLAVA – Viac ako 80 percent domácností muselo v uplynulých dvoch rokoch využiť pomoc lekárov. V očiach verejnosti je zdravotníctvo rezortom, v ktorom je najviac rozšírená korupcia.

Slová: „Priateľka zaplatila za dve ťažké operácie 300-tisíc korún. Renomovaný chirurg si tie peniaze vypýtal vopred. Vraj, keď nezaplatí, on ju operovať nebude,“ počuť často. Ale ani žena, ktorá ich vyslovila – dlhé roky pracovala v zdravotníctve – nechce, aby sa meno zverejnilo. Nechuť obetí spolupracovať pri odhaľovaní korupcie spôsobuje, že úplatkárstvo medzi lekármi oficiálne takmer neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Lepšie je byť zdravým a bohatým

Lekárom najčastejšie neoficiálne platia domácnosti s vyšším príjmom. Starší ľudia platia častejšie než mladší, ženy častejšie ako muži a ľudia s vyšším vzdelaním častejšie ako tí s nižším.

Tieto fakty zistil prieskum, ktorý na požiadanie slovenskej vlády urobila Svetová banka v spolupráci s USIAD. Po zmapovaní viac ako 1700 návštev zdravotníckych zariadení vyšlo najavo, že takmer 60 percent ľudí dalo „pozornosť“, keď sa člen ich rodiny ocitol v nemocnici. Aj po nezarátaní prípadov, keď bola pozornosť úplne dobrovoľná, domácnosti častejšie dávali neoficiálne platby pri pobytoch v nemocnici než v ktorejkoľvek inej štátnej inštitúcii.

Dar, pozornosť alebo úplatok?

Napriek tomu, že v niektorých prípadoch ide o jasný úplatok, neexistuje objektívna deliaca čiara medzi spoločensky prijateľnými darmi a neakceptovateľnými úplatkami. Preto sa v prípade zdravotníctva hovorí radšej o pozornostiach.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa dospelo k objektívnejším číslam, pri prieskumoch sa skúma dobrovoľnosť pri dávaní pozornosti a či mal platiaci pocit, že ide len o prejav vďačnosti alebo spôsob, ako si zaistiť dostatočnú starostlivosť. Pod slovom pozornosť sa zahŕňajú peniaze, dary alebo protislužby.

Čo znesie rodinný rozpočet

Výška pozornosti sa pohybovala od 20 korún do 100-tisíc. Bohatšie rodiny platia častejšie a viac, ale chudobnejšie rodiny korupciu v zdravotníctve silnejšie pociťujú na domácom rozpočte. Relatívne malá pozornosť, ktorá sa dáva všeobecným praktickým lekárom, býva v rozsahu od dvadsať do tisíc korún a predstavuje 0,3 % až 9 % mesačného príjmu. Hoci najčastejšia hodnota pozornosti pre všeobecného praktického lekára predstavuje asi 1 percento priemerných príjmov domácnosti, jedna tretina najchudobnejších platí za návštevu u lekára v priemere 3,6 % z už aj tak nízkeho mesačného príjmu.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo 27 % opýtaných, ktorí pripustili, že zaplatili nejakú pozornosť za návštevu u lekára, nepovedalo, o akú sumu išlo. Nechuť povedať výšku sumy bola najväčšia pri pobytoch v nemocnici a pri odborných lekároch, teda tam, kde sa uvádzali pozornosti v najvyššej hodnote.

Štyria až šiesti z desiatich

Pri pobyte v nemocnici sa platí najčastejšie. „Za pôrod som zaplatila 5-tisíc. Kebyže nezaplatím, tak o mňa nikto ani nezakopne,“ tvrdí mladá mamička. Takmer šiesti z desiatich hospitalizovaných zaplatili pozornosť a väčšina tvrdila, že nešlo o dobrovoľný prejav vďaky. Polovica pozorností je v peňažnej forme.

Keď ide len o návštevu nemocnice, je stav trošku lepší. V takej situácii dávajú dar štyria z desiatich. Odborný lekár dostane dar od 20 percent pacientov. S výnimkou odborných lekárov je miera dávania darov v štátnych a súkromných zariadeniach rovnaká. Odborní lekári v štátnych službách dostávajú dar častejšie ako súkromní. Našťastie, na pohotovosti sa platí zriedka.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrovoľné dary

Asi 43 percent neoficiálne platiacich pacientov tvrdí, že pozornosť „nikto nežiadal, len ju chceli dať“, podľa 52 percent „ju nikto nežiadal, ale jednoducho tak to chodí“, a 5 percent priznalo, že pozornosť si „vyžiadali zdravotnícki pracovníci“. V nemocniciach sa pozornosť najzriedkavejšie dáva dobrovoľne.

PETER KUNDER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 537
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 220
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 703
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 936
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 953
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 815
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu