BRATISLAVA – Počet umelých prerušení tehotenstva za posledných 10 rokov na Slovensku klesol o 64 percent. V roku 1988 sa vykonalo takmer 50-tisíc interrupcií, v roku 1999 necelých 20 000. V rovnakom období však prudko klesla pôrodnosť – v roku 1998 sa narodilo 16 detí na 1000 obyvateľov, v roku 1999 len 10.
Na tisíc žien v plodnom veku tak dnes pripadá 13 interrupcií, čo je podľa odborníkov stav porovnateľný so západnou Európou. Najčastejšie o zákrok žiadajú ženy, ktoré už majú dve až tri deti – tvoria až 40 percent všetkých prípadov.
Súčasný pokles interrupcií dávajú lekári do súvislosti predovšetkým so zodpovednejším postojom k plánovanému rodičovstvu, so zvýšeným užívaním antikoncepcie a tiež so šírením osvety. Ako však ukazujú prieskumy, ženy na Slovensku pokladajú interrupciu stále za menej rizikovú ako užívanie antikoncepcie.
Od roku 1995 sa za zákrok platí, nie je hradený zdravotnými poisťovňami. Lekár má právo v prípade interrupcie uplatniť svoju výhradu svedomia a odmietnuť zákrok vykonať. Táto výhrada sa niekde prenáša na celé zdravotnícke pracovisko.
(mar)