Básnik Lorca – najznámejšia obeť španielskej občianskej vojny

Pred 65 rokmi, 19. augusta 1936, zabili frankisti básnika Federica Garcíu Lorcu. Mal iba 38 rokov. Patril k tomu istému ročníku ako ďalšie dve osobnosti svetovej literatúry - Američan Ernest Hemingway a Nemec Bertolt Brecht. O živote a smrti oboch veľkých

Archívna snímka pasu Federica Garcia Lorcu z r. 1929, ktorým sa vtedy 31-ročný slávny španielsky básnik dostal do USA a stal sa študentom Columbijskej univerzity. New York ho šokoval, ale aj zmámil, napísal tu jedno z najpodnetnejöích a najvzrušivejších poetických diel 20. storočia "Básnik v New Yorku". Foto TASR/AP

velikánov sa už popísalo veľa, no Lorcova smrť, alebo skôr poprava, je doteraz veľká neznáma. Prečo? Najvýstižnejšiu odpoveď azda doteraz napísal španielsky liberálny denník El Mundo: „porque era rojo y maricón“ - „lebo bol červený a teplý“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Lorca sa narodil v dedine Fuentevaqueros v provincii Granada na juhu Španielska v rodine liberálneho statkára. Vplyv rodnej Andalúzie badať v jeho celoživotnom diele, od prvotín Prvé piesne (Primeras Canciones) až po divadelnú hru Dom Bernardy Alby (La casa de Bernarda Alba).

Vyštudoval právo a filozofiu na univerzite v Granade. Práve tam sa zoznámil s profesorom Martínom Domínguezom Berruetom, s ktorým precestoval celé Španielsko a objavil kultúrne bohatstvo rodného kraja. Neskôr vo svojich štúdiách pokračoval v Madride, kde zotrval až do roku 1928. Práve tam sa stretol s ďalšou špičkou španielskej modernej literatúry - Juanom Ramónom Jimenézom a s režisérom Luisom Buňuelom. V Madride vznikla jeho Kniha básní a dráma Mariana Pineda. V tom istom čase sa zoznámil s katalánskym surrealistom, vtedy ešte neznámym Salvadorom Dalím.

SkryťVypnúť reklamu

Po návrate do Granady v roku 1928 založil Lorca literárny časopis Gallo. Nevyšli síce ani tri čísla, no v španielskom umeleckom prostredí stihli narobiť poriadny hurhaj. Už v druhom čísle sa totiž na jeho stránkach objavil článok s názvom Protiumelecký katalánsky manifest, ktorý nenapísal nikto iný ako známy rebelant Dalí.

Federico Garcia Lorca (vpravo) sa prechádza s priateľmi neďaleko newyorkskej Columbijskej univerzity na archívnej sn.

Ďalšie známe Lorcovo dielo Básnik v New Yorku vzniklo pod dojmami cesty do Spojených štátov a Kuby. Po návrate do Španielska založil potulné univerzitné divadlo La Barraca, s ktorým sa dostal až do argentínskeho Buenos Aires. V roku 1933 tu triumfoval - poznal ho už celý španielsky hovoriaci svet.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Lorcu je typické, že nikdy nepatril do literárnej skupiny, ako boli dadaisti či surrealisti. Vždy odmietal nálepku „surrealista“. Citeľnejšie sa u neho prejavili tradície, častá inšpirácia andalúzskou kultúrou. Podľa kritikov je však vari jeho najkrajšou knihou Plač za Ignaciom Sánchezom Mejíasom. Išlo o známeho toreadora, jeho priateľa a mecenáša madridského umenia. Mejías, ako správny toreador, zomrel v korride, kde ho zabil býk.

Od roku 1933 sa začala v Španielsku i v celej Európe meniť politická klíma. V Taliansku vládne „Il duce“ Mussollini a v Nemecku sa pomaly k moci dostáva Adolf Hitler. V Španielsku sa schyľuje k občianskej vojne. Federico García Lorca nepatril do žiadnej politickej strany, no všetci vedeli o jeho ľavicovej orientácii a homosexualite. V madridských umeleckých kruhoch sa pošuškávalo, že „o tom vedia aj skaly“. Ako reprezentant takéhoto „modernizmu“ sa preto stal pre režim neprijateľným.

SkryťVypnúť reklamu

Pred silami generála Franca utiekol z Madridu do Granady, kde ho niekto udal, a nacionalisti ho zatkli. Devätnásteho augusta Lorcu spolu s dvoma toreadormi popravili. Jeho telo skončilo kdesi v Sierra Nevade. Jeho diela spálili na granadskom námestí Plaza del Carmen. Na istý čas ho zakázali tak, ako republikáni na druhej strane barikády zakazovali diela „pravičiarov a monarchistov“. Občianska vojna trvala ďalšie tri roky a vyžiadala si milión obetí na oboch stranách.

V lete 1998 som navštívil madridské múzeum Reina Sofia, kde v tom čase prebiehala výstava o Lorcovi. V celej zbierke nebola ani zmienka o jeho smrti. Len jedna fráza: „Zomrel v útrapách vojny.“

Lorca bol v Španielsku dlhé roky prekliaty tak, že sa o ňom nehovorilo ani za záclonami. Za Pyrenejami si zrejme doteraz iba málokto uvedomil, že v roku 1933 boli iné časy a Lorca, hoci „bol červený a teplý“, písal výborne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 335
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 872
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 193
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 531
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 514
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 723
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 583
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu