Auto riadil šéf mestskej polície, v krvi mal 2,58 promile alkoholu. Aj minulý rok alkohol za volantom zapríčinil na Kysuciach tragédiu. Mladú čašníčku, ktorá sa vracala z večernej služby, zrazilo auto. Matka malého syna na následky zranení zomrela. Aj v tomto prípade išlo o opitého policajta.
Šéf žilinskej mestskej polície požiadal o uvoľnenie z funkcie, policajta z Kysúc odsúdil súd na jeden rok väzenia a peňažný trest.
„Takéto prípady sú nehorázne a jednoznačne odsúdenia hodné,“ hovorí krajský šéf polície v Žiline Štefan Zajac. Jeho prístup k podobným prípadom je nekompromisný – okamžitý odchod z radov polície, samozrejme, bez odstupného.
Trestná bezúhonnosť je základnou podmienkou práce na polícii. Ak sa policajt dopustí trestného činu, jeho návrat k polícii je nemožný.
Napriek tomu sa policajti trestných činov alebo priestupkov dopúšťajú. „Každý ráta s tým, že ho nechytia. To platí aj pre policajtov,“ myslí si hovorca žilinskej krajskej polície Radovan Kyselica. Podľa neho sa však žilinskí policajti až na malé výnimky celkom „držia“.
Medzi pomerne časté „výnimky“, s ktorými sa stretávajú najmä vodiči na cestách, patrí to, že sa pokuta ocitne vo vrecku policajta. „Takých prípadov máme veľa,“ priznal šéf krajského dopravného inšpektorátu Richard Dragoun. V niektorých prípadoch sú spokojné obe strany, v niektorých podajú vodiči sťažnosť.
Sťažnosti posudzuje inšpekcia ministerstva vnútra, v prípadoch, že sa potvrdí, čaká policajta personálny alebo finančný postih. „Postih za priestupky sa posudzuje podľa ich závažnosti. Najčastejšie sa to rieši krátením mzdy,“ hovorí Kyselica.
„Taký trest je nanič. Obávam sa, že to spôsob myslenia nezmení. Takíto ľudia v polícii nemajú čo robiť,“ vraví Žilinčan, ktorý mal pred časom osobnú skúsenosť s policajtovým vreckom.
ANDREA HARMANOVÁ