BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA – Policajti sa navzájom nepokutujú. Pracovník inšpekcie ministerstva vnútra nazýva toto pravidlo policajným neduhom a falošným kamarátstvom. Ani jeden z opýtaných policajtov si nemyslí, že by mu kolegovia urobili dychovú skúšku na alkohol v aute alebo že by ho pokutovali pri dopravnom priestupku. Nepamätajú si ani kontrolu na prítomnosť alkoholu v práci.
„Viete, to je taká stavovská súdržnosť,“ povedal pre SME policajný dôstojník z Banskej Bystrice, ktorý nechcel byť menovaný. „Poviem to jednoducho. Bolo by neobvyklé, aby dal policajt policajtovi fúkať a ešte aj pokutu,“ dodal. Veľmi opitému kolegovi za volantom zabezpečia odvoz hliadkou, aby niečo náhodou neurobil.
O kontrole sa vie vopred
Mnohí policajti si pod vplyvom alkoholu za volant sadnú – či už v službe, alebo mimo nej. Napríklad šéf kriminálky v Trenčíne pred rokom dvoch ľudí zabil a ďalších dvoch ťažko zranil. V krvi mal vyše 1,5 promile alkoholu. Nehodu pod vplyvom alkoholu spôsobil dnes už bývalý šéf trenčianskej kriminálky už aj v roku 1992. Menej tragická nehoda sa stala aj uplynulý víkend – šéf mestských policajtov v Žiline s 2,58 promile alkoholu narazil do dvoch cyklistov – jeden z nich je ťažko zranený.
Minister vnútra údajne vydal rozkaz o povinnosti robiť preventívne kontroly policajtov – vodičov a cestných policajtov, oni sami si však z toho veľa nerobia. Väčšinou o kontrolách dopredu vedia. Príhoda hokejového trénera Jozefa Golonku z čias pôsobenia v Nemecku, keď policajti okrem neho zastavili aj civilné auto svojho šéfa a dali mu pokutu, je u nás stále iba fikciou.
Mali aj 3,63 promile
Slovenskí policajti za minulý rok spôsobili 92 dopravných nehôd, z toho až 58 pod vplyvom alkoholu. Štatistiky sekcie kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra sú zaujímavé. Policajtovi v službe namerali pri nehode najmenej 0,62 a najviac 3,63 promile alkoholu. Výsledok nehôd s alkoholom len mimo služby – šesť policajtov, dvaja ich spolujazdci a jedna cyklistka sú mŕtvi.
Za rok v súvislosti s alkoholom obvinili dvanástich policajtov zo spáchania trestného činu – piatich za ohrozenie a ostatných za ublíženie na zdraví. Iba siedmi boli uvoľnení zo služobného pomeru. Za právoplatne odsúdený nepodmienečný alebo úmyselný trestný čin nemajú nárok na odchodné ani na výsluhový príspevok. Časť dopravných nehôd a asistenciu alkoholu nie je vôbec možné určiť, pretože v dvoch prípadoch policajti z miesta nehody ušli, 12-krát odmietli fúkať alebo si nedali odobrať krv, raz z miesta nehody policajt ušiel a vrátil sa, keď mal vypité.
O alkohole priamo v práci hovoria podľa vysokého dôstojníka predpisy nariaďujúce, že policajti musia preventívne fúkať, ale nedodržiavajú sa.
Odmietnutie dychovej skúšky nadriadenému sa povoľuje, ale berie sa ako disciplinárny priestupok. Napríklad v Banskej Bystrici tento rok alkohol na pracovisku nezaznamenali, v minulom roku „niečo bolo“, hovorí policajný dôstojník. Tvrdí, že pokiaľ to nie je opakované, rieši sa to disciplinárne – výčitkou alebo zrážkami z platu.
DANIEL VRAŽDA