Uverejnené názory sa nemusia zhodovať so stanoviskom redakcie. Vyhradzujeme si právo na výber, krátenie a redakčnú úpravu príspevkov. Listy čitateľov, ktorí nesúhlasia so zverejnením plného mena, nepodpísané listy a listy bez adresy nezaraďujeme. Publikované príspevky nehonorujeme a listy nevraciame.* Nedá mi nereagovať na článok z 25. 7. 2001 s prekrásnym nadpisom „Rektor Murgaš: Ministerský variant školného je komunistický.“ Momentálne mi nejde o obsah článku, resp. o to, či školné platiť alebo nie, ale o reakcie pána Murgaša. Promovala som na VŠE v roku 1988 a vtedy bol pán Murgaš prodekanom. V indexe mi dodnes svietia jeho podpisy pri predmete zvanom „Spoločensky užitočná práca“ a pri skúške „Soc. ek. integrácia“ (t. j. učenie o tzv. RVHP - pre tých, čo zabudli - Rada vzájomnej hospodárskej pomoci). Nikde - v skriptách ani na prednáškach - sa nespomínal pojem trhová ekonomika, a ak, tak len v súvislosti so „zahníva-júcim kapitalizmom“. Nastala zmena a zdá sa, že niektorí veľmi rýchlo zabudli, o čom vlastne prednášali. Ktovie, o čom by dnes rozprávali na prednáškach, keby nebola v roku 1989 nežná revolúcia. Ale čo sa čudujem, veď takýchto „presvedčených zábudlivcov“ je v tejto republike nespočetné množstvo. (Je pravda, že teraz sú už v iných stranách - čo tam po tom, len nech je z toho úžitok.)
MÁRIA BELIANSKA, Handlová
* Keď som čítal tvrdenie pána Fica, že tu bol naposledy poriadok za Masaryka, musím sa opýtať, ako to pán Dr. Fico vie, keďže v tom čase nežil a z počutia to nemôže posúdiť? Treba sa pozerať na to, kto bol vtedy pri moci a vládol. Nebudem to opisovať, ale viem, ako to bolo za slovenského štátu roku 1939 - 1945. Nebolo úplatkárstvo, podvodníctvo a korupčníctvo na úradoch ako dnes. Bol poriadok a všetko bolo tak, ako to v tej dobe bolo možné. Ja som vtedy pracoval vo veľkoobchode a chodieval som do Prahy, Lipska, Ženevy, Budapešti a Bukurešti. Viem, keď sa pre Nemeckú ríšu nakupoval v Turecku volfrám a ako sa v Bratislave len konsignácie prepisovali a lode šli ďalej do Nemecka. Treba tiež povedať, že koncom roku 1944 sme mali na clearingovom konte voči Nemecku niekoľko miliárd. To, kde zmizli tieto peniaze, asi nik nevie. O tom by sa malo dnes hovoriť. Prišli sme jedným slovom o peniaze, ktoré sme zarobili.
FRANTIŠEK KEPPL, Martin
* „Pánbodaj šťastia, lavička,“ napadlo mi pri preferenciách strany, ktoré sú totožné s výškou predsedu a jeho podporou demokratizačných zmien spoločnosti západného typu. Staré štruktúry doteraz nepochopili, že za socializmu bola prerušená kontinuita civilizačného procesu. Za práva ľudí práce mnohí bojujú iba dovtedy, kým nezbohatnú. Náramne sa podobajú robotníckym bielogoliernikom vo funkciách za socializmu. Pred voľbami potrebujú strany sponzorov, po voľbách musia záväzky splatiť. Nečudujem sa preto lobovaniu, prieťahom pri odsúdení rôznych dokázaných kriminálnych činov bez ohľadu na politickú príslušnosť. Vznikajúce nové strany si hovoria, že sú „čisté“, ale ako môžu byť čisté, keď ich sponzorujú tajne „špinaví“ zbohatlíci? Vlastenectvo sa akosi stratilo, čestnosť je v politike pomaly neznámy pojem.
JOZEF HOZLÁR, Nové Zámky