
FOTO - ĽUBOŠ PILC
Fond národného majetku ČR vráti akcie Karlovarskej Becherovky českému ministerstvu financií, pretože „sa nedajú predať podľa pôvodných plánov vlády“. V českej privatizačnej histórii ide o precedens. Dôvodom neúspechu predaja majority v českej likérke je súdny spor o recept na výrobu nápoja. Zdeněk Hoffmann totiž tvrdí, že je jeho právoplatným dedičom.
Hoffmann predal tento recept slovenskej firme Simpex Plus. Tá začala pred dvoma rokmi pri Komárne vyrábať likér podobný známej becherovke pod názvom Becher Bitter. Francúzska firma Salb, ktorá dnes vlastní 34 percent akcií Karlovarskej Becherovky, podmieňovala odkúpenie ďalších 59 percent od FNM tým, že jej štát v prípade neúspechu v súdnom spore s Hoffmannom vráti peniaze.
FNM na túto podmienku nepristúpil. „Becherovku vrátime ministerstvu financií, ktoré musí rozhodnúť, čo s ňou urobí. Museli sme sa držať vládneho rozhodnutia a nemali sme kam ustupovať,“ vysvetľuje odmietavý postoj v denníku MF Dnes Lucie Králová z fondu.
Salb sa však nevzdáva. „Je mi ľúto, že sa nepodarilo nájsť dohodu a porozumenie. Ale predpokladám, že sa určite dohodneme,“ tvrdí spoločník Karla Schwarzenberga, ktorý má v Salbe minoritný podiel.
Zatiaľ nikto zo zástupcov fondu ani ministerstva nevie, čo bude s Becherovkou ďalej. Podľa MF Dnes sa už na ministerstve rodí plán predaja karlovarskej likérky do rúk ďalšieho záujemcu. Údajne sú už dvaja kandidáti.
Do úvahy pripadá aj Stock Plzeň, západočeský výrobca fernetu. „Žiadne rokovania sme zatiaľ neviedli, ale keby bola tá možnosť, napríklad nové výberové konanie, asi by sme o tom uvažovali,“ citoval český denník generálneho riaditeľa Stocku Martina Petráška.
Predaj majority inému záujemcovi ako firme Salb však pre českú vládu nemusí byť až taký výhodný. Salb, ovládaný jedným z najväčších výrobcov nápojov na svete, má totiž v českej likérke blokovaciu minoritu. „Nikto nedá za 51 percent podniku s minoritným akcionárom - silnou svetovou firmou - toľko ako samotný Salb,“ tvrdí nemenovaný zdroj z FNM.
Spor medzi Karlovarskou Becherovkou a Hoffmannom vznikol už pred niekoľkými rokmi. Hoffmann hovorí, že originálny recept na výrobu likéru našiel v denníku svojho starého otca. Ten ho údajne získal na základe darovacej listiny z roku 1939 od Alfréda Bechera, vtedajšieho spoluvlastníka továrne.
Dnešní predstavitelia Karlovarskej Becherovky dnes na základe právnej expertízy tvrdia, že darovacia zmluva je falzifikát. Podľa expertízy totiž obsahuje najmenej 23 právnych chýb, ktoré maju dokazovať, že falzifikátor nepoznal československé právo v roku 1939. (tv)