
Britský generál Barney White-Spunner velí vojakom zo 16. výsadkovej brigády, ktorí sa dnes presunú do Macedónska. 400 Britov bude tvoriť predsunutú hliadku, ktorá má pripraviť zázemie pre ďalších 3000 vojakov NATO. FOTO - ČTK/AP
3500 mužov. Prímerie od utorka monitoruje a hodnotí 15 expertov NATO priamo na mieste. O misii budú opäť rokovať veľvyslanci členských štátov NATO v Bruseli dnes alebo v pondelok.
Predseda macedónskeho parlamentu Stojan Andov včera povedal, že parlament začne zvažovať právne zmeny 31. augusta. Podmienkou však je, že vzbúrenci dovtedy odovzdajú „tretinu zbraní“. Je pritom nejasné, aký veľký vlastne arzenál vzbúrencov je. Odovzdanie zbraní by malo prebiehať paralelne s napĺňaním mierovej dohody. Tá predpokladá zmenu ústavy a širšie práva pre etnických Albáncov v krajine.
Provládne macedónske noviny včera varovali pred frakciou Albánska národná armáda (ANA), ktorá odmietla dohodu a pokračuje v boji. ANA sa ohlasuje e-mailom a nikto nemá bližšie dôkazy o jej skutočnej existencii. Tvrdí, že bude bojovať až do vytvorenia veľkého Albánska.
Macedónski nacionalisti preferujú priamy útok na vzbúrencov a kritizujú dohodu. Radikálna organizácia Svetový macedónsky kongres už začala zbierať podpisy na referendum o poskytnutí širších práv Albáncom.
Situáciu v najbližších mesiacoch skomplikuje i fakt, že v Macedónsku by mali byť do pol roka parlamentné voľby - hlavná politická strana premiéra Ljubča Georgijevského už dnes vystupuje voči Albáncom tvrdo. Premiér svojimi vyhláseniami opakovane ohrozoval mierovú dohodu a bude pravdepodobne bojovať o hlasy nacionalistických voličov.
(reuters, bj)