
Oľga Šľachovová (vpravo) z SCP Ružomberok uniká s loptou Kristine Kalesinkaiteovej (vľavo) z Lietuvosu Vilnius (vľavo). Ukrajinská pivotka v drese SCP, ktoré vyhrali doma 87:85, bola najlepšou hráčkou i strelkyňou (24 bodov) Ružomberka. FOTO TASR – JOZEF ĎURNÍK
Ružomberčanky hrali v stredu posledný zápas G-skupiny Európskej ligy (EL) s Lietuvosom Telekomas Vilnius (SCP vyhrali 87:85). Výsledok nemohol nijako ovplyvniť tabuľku, SCP boli stopercentne druhé, Litovčanky tretie. Veľmi dobré stretnutie vyvrátilo teórie, že v Eurolige sú zápasy, v ktorých o nič nejde. Diváci videli špičkový basketbal, asi najlepší v doterajšom priebehu súťaže. Iba v podvedomí priaznivca fungoval mechanizmus, že sa hrá fakticky „priateľský“ zápas, strhol ho dramatický dej. Pobaltské basketbalistky majú abecedu hry v krvi. Sú technicky skvele vybavené, pokojnou rozohrávkou si vedia utvoriť pozíciu na streľbu zo stredných vzdialeností. V tejto činnosti predstihol Lietuvos domáci tím, dominoval najmä na krídlach.
Top výkon Šlachovovej
Ružomberok zahral výborne pod súperovým košom, odtiaľ dal aj najviac bodov. V obrane to opäť škrípalo. Pravda, pre chorobu chýbala najlepšia vysoká defenzívna basketbalistka v drese SCP Sanja Veselová. Slovenky hrali s dvoma pivotkami, miestami bola na palubovke iba jedna.
Ukrajinka Oľga Šľachovová hrávajúca na tomto poste bola kľúčovou postavou stretnutia, časom sa k nej pridala Lara Mandičová. V ružomberských farbách sa zatiaľ vždy našla basketbalistka, ktorá podala svoj top výkon. Proti Vilniusu patrí tento prívlastok Šľachovovej.
Basketbalistky SCP Ružomberok vstupovali do sezóny obhajoby euroligového prvenstva v zložitej situácii. Trénerka Natália Hejková mala pokope nový káder iba desať dní pred úvodným stretnutím Európskej ligy (EL) v talianskom Priole. Slovenky podľahli o bod, v ďalšom priebehu desiatich stretnutí potom prehrali už iba dva razy s posilneným francúzskym tímom Valeneciennes Olympic. Výsledky 70:75 (doma) a 90:94 (vonku) s favoritom nie sú nijako ponižujúce. Ružomberčanky ako na potvoru práve v týchto stretnutiach dohrávali citeľne oslabené o zranené hráčky.
Slovenský dvojnásobný kontinentálny šampión mohol pri priaznivejšom osude obsadiť azda aj lepšiu než druhú priečku po dvoch častiach v základných skupinách. N. Hejková je s ňou spokojná, pred štartom súťaže hovorila, že družstvo vstupuje do neznáma.
Výborný útok, slabá obrana
Ružomberská kormidelníčka má dobrý súbor individualít, ktorý rád útočí a nevonia mu defenzíva. SCP dali zo všetkých šestnástich euroligových tímov najviac bodov 904 (priemer vyše 90 na zápas!) i dosiahli rekordné víťazstvo súťaže 122:65 doma s Priolom. Slovenky ale aj veľa inkasovali – 752 b.
N. Hejková je pritom prívrženkyňa pevnej agresívnej obrany a rýchleho protiútoku. „Aby nová skladba tímu dostala do krvi moje predstavy, môže trvať veľmi dlho. Hráčky aj vedia, čo od nich vyžadujem, ale v zápale boja sa vracajú k tomu, čo majú dlhé roky vžité,“ neponosovala sa trénerka, ktorá pridupľovala, že súťaž sa pre SCP vyvíja priaznivejšie, než očakávala.
Nový systém EL, keď nikto zo základnej skupiny nevypadol a všetky tímy si iba utvárali lepšie východiská pred osemfinále play off, dal zaujímavo dohromady hneď v prvej časti eliminácie vlaňajších finalistov SCP Ružomberok a CJM Bourges. „Šance odhadujem na 50:50. Našou nespornou výhodou je, že prípadný tretí rozhodujúci zápas by sme hrali doma. Zatiaľ ani presne neviem, v akej zostave CJM proti nám nastúpi, dnes možno kúpiť basketbalistku aj deň pred stretnutím,“ hovorila N. Hejková a pripomenula, že do prvého duelu s Bourges 27. februára v Ružomberku sa s vylepšovaním obrannej hry svojich zvereniek dá ťažko niečo radikálnejšie urobiť.
PETER FUKATSCH