BRATISLAVA – Slovenská sporiteľňa chce v budúcnosti posilniť svoje postavenie banky orientovanej na poskytovanie služieb občanom. „Boli by sme radi, keby sme mohli vycúvať z podnikateľskej sféry a byť sporiteľňou,“ povedal pre SME prezident banky a predseda predstavenstva Dušan Jurčák. Ako dodal, toto nebude možné ešte dlho, keďže aktívne obchody s obyvateľstvom (úvery) tvoria len malú časť úverových aktivít banky. „Obyvateľstvo je spoľahlivý a príťažlivý segment,“ tvrdí Jurčák a dodáva, že to dokazuje aj snaha bánk zameraných na podniky preorientovať sa aj na malých klientov.
Finančný plán sporiteľne na tento rok predpokladá, že banka dosiahne kladný hospodársky výsledok 750 miliónov korún, pričom toto číslo je len orientačné. V polovici roka sa budú výsledky hospodárenia sporiteľne aktualizovať, zdôraznil Jurčák. „V tom čase by sa už mohol prejaviť efekt vstupu zahraničného investora a synergické efekty z členstva vo veľkej bankovej skupine,“ povedal prezident SLSP. Plány banky na tento rok počítajú so založením správcovskej spoločnosti. Okrem toho sporiteľňa chce vstúpiť aj na lízingový trh.
Minuloročný zisk sporiteľne by sa mal nachádzať v rozpätí 3,3 až 4,9 miliardy korún, veľké rozpätie je dôsledkom riešenia „stámiliónových káuz“, ktoré budú mať vplyv na konečnú výšku hospodárskeho výsledku. Výnimočne vysoký objem zisku je dôsledkom odsunu klasifikovaných úverov v dvoch etapách v rámci reštrukturalizácie úverového portfólia a následného rozpustenia opravných položiek, ktoré boli na ne vytvorené. Banka dosiahla aj kladný prevádzkový zisk, ktorý dosahuje podľa Jurčáka niekoľko sto miliónov korún.
Objem úverov v minulom roku mierne klesol, čo je podľa Jurčáka výsledkom splatenia pohľadávok väčšieho objemu a opatrnej úverovej politiky, ktorá by sa mala uplatňovať aj v tomto roku. Medziročný pokles zaznamenali aj úvery poskytnuté obyvateľstvu, čo je dôsledkom splácania vysokého objemu tzv. sociálnych pôžičiek poskytnutých v minulosti. V minulom roku sporiteľňa poskytla nové spotrebné úvery vobjeme 1,7 mld Sk viac ako 27-tis. klientom. Banka zaznamenala zvýšený záujem obyvateľstva o tento druh financovania hlavne v druhej polovici minulého roka po zmene podmienok poskytovania spotrebných úverov. Objem klasifikovaných úverov od polovice roka, keď bola ukončená druhá etapa reštrukturalizácie, klesol a ich podiel na celkovom portfóliu dosahuje 13,8 percenta.
Vklady klientov na rozdiel od úverov rástli a na konci roka dosiahli objem 157 miliárd Sk, z čoho vklady fyzických osôb dosahovali takmer 125 miliárd korún. „Aj v minulom roku klienti preferovali krátkodobé vklady na úkor dlhodobých,“ čo je podľa Jurčáka dôsledok celkovej ekonomickej situácie na Slovensku, keď ľudia preferujú viac likvidné prostriedky. Ako pozitívum Jurčák vyzdvihol skutočnosť, že krátkodobé vklady sú pomerne usadené.
GABRIEL KÁDASI