
Svetová banka o Slovensku: Podľa nás je zníženie nezamestnanosti kľúčové v otázke boja proti chudobe. To je našou hlavnou prioritou.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Ekonomické reformy na Slovensku by sa v nasledujúcich dvoch rokoch mali uskutočniť za finančnej a technickej asistencie Svetovej banky. O cieľoch tejto pomoci a nádejach na dotiahnutie základných a nákladných reforiem sme sa rozprávali s ROGEROM GRAWOM, riaditeľom Svetovej banky pre Slovensko, ČR, Maďarsko, Slovinsko a Moldavsko.
Svetová banka tento týždeň schválila stratégiu pomoci Slovensku (CAS). Rokovania o jej obsahu trvali takmer dva roky. Prečo tak dlho?
„Stratégia spolupráce je základným dokumentom našej spolupráce so Slovenskom. Pracovali sme na nej celé dva roky, na schválenie sa dostala v čase, keď očakávame rozbehnutie niektorých projektov, ktoré sú jej súčasťou. Čím viac sme sa blížili k ukončeniu rozhovorov o pôžičke EFSAL a úverov na reformu sociálneho systému, bolo zrejmé, že ďalšie predlžovanie by nebolo žiaduce.“
Z hodnotenia Svetovej banky je vo vzťahu k Slovensku zrejmá pochvala za doterajší pokrok v reformnom úsilí. Nielen ekonómovia, ale aj politici však už pripúšťajú, že krajina už stratila svoj reformný „drive“, čo dávajú za vinu nedostatku politickej vôle. Nemyslíte si, že súčasná koalícia bude príliš opatrná pri rozhodovaní o osude reforiem, ktoré sú síce nevyhnutné, no drahé?
„Nemôžem špekulovať o tom, čo vláda bude alebo nebude chcieť urobiť. Pokiaľ ide o reformy, zámery vlády sú v tejto oblasti ambiciózne. Nehovorím to len o reformách podnikovej a finančnej sféry, ktoré sa naozaj hýbu vpred, ale aj o privatizácii energetického sektora, o reforme zdravotníctva či penzijného systému. Agenda vlády je v tomto smere ambiciózna a na jej uskutočnenie bude potrebná silná politická potreba.“
Podľa našich informácií sú však už pri hodnotení vyhliadok na ďalšie reformy politici veľmi opatrní a napríklad pri stretnutí s misiou MMF to zdôvodňovali určitým politickým cyklom. Máte z rozhovorov na Slovensku podobnú skúsenosť?
„Nie, nehovorili sme o politických cykloch ako takých. CAS a náš program pomoci sa neviažu na žiadne špecifické politické cykly. Reformy, ktoré sa podarilo rozbehnúť alebo sa tak ešte len stane, sa viažu napríklad na prípravu na vstup do Európskej únie alebo na naštartovanie dlhodobého rastu. Svojou povahou musia ísť ďalej ako akékoľvek politické cykly.“
Svetová banka je dnes pripravená pomáhať Slovensku pri reforme sociálneho systému a zdravotníctva. Ako by tieto systémy mali vyzerať po dokončení reforiem a v akom časovom horizonte by sa tak malo stať?
„Reformy v zdravotníctve a v penzijnom systéme by mali eliminovať všetky staré dlhy a záväzky po lehote splatnosti. Chceli by sme – a slovenské autority zrejme tiež – dospieť do situácie, kde by takéto dlhy vôbec neboli. Týka sa to finančných záväzkov medzi jednotlivými subjektmi celého systému, ktorých dlhy sa dosiaľ len kumulovali. A, samozrejme, aby celý systém dokázal fungovať bez vytvárania ďalších deficitov a pritom poskytoval balík základných služieb všetkým obyvateľom.
Pokiaľ ide o penzijný systém, výsledkom by mal byť dlhodobo udržateľný systém najmä vzhľadom na demografický vývoj v krajine. V súčasnom systéme totiž stále rastie počet ľudí závislých od toho, čo im dokáže dať stále menší počet aktívneho obyvateľstva.“
Aké by mali byť priority pri riešení všetkých týchto problémov?
„Predovšetkým je to dokončenie reformy bankového a podnikového sektora. Pomôže to napredovať vo všetkých ďalších oblastiach, ktoré som už spomínal.“
Svetová banka ponúkla Slovensku tri základné scenáre pomoci pri reformách. Ktorý z nich vidíte na základe svojich skúseností ako najreálnejší?
„Áno, ide o tri scenáre s rozličným objemom finančnej výpomoci. Pokiaľ sa Slovensku podarí splniť podmienky základnej verzie CAS a dostať sa ďalej, má otvorené dvere k ďalšej pomoci, ktorú Svetová banka dokáže poskytnúť v rámci ,vyššieho‘ scenára. Keď sme v utorok prezentovali návrh našej stratégie v rade riaditeľov, veľa z nich hovorilo o očakávaní ďalšieho pokroku, ktorý by Slovensko posunul do najvyššieho scenára našej asistencie.“
Ešte pred necelým rokom Svetová banka pri prezentáciách návrhov CAS otvorene hovorila o probléme chudoby a potrebe boja proti nej. Dnes už formulácia CAS nie je taká tvrdá. Zmenil sa základný cieľ pomoci Slovensku?
„Nie, základným cieľom našich aktivít je nielen na Slovensku boj s chudobou. Zmeny v tých oblastiach, ktoré som spomínal, majú byť prostriedkom v tomto úsilí a majú viesť k hospodárskemu oživeniu. Pokiaľ ekonomika dokáže rýchlo a dlhodobo rásť, pomáha riešiť problém vysokej nezamestnanosti. Podľa nás je jej zníženie kľúčové v otázke boja proti chudobe. To je našou hlavnou prioritou.
Druhou je podpora udržateľnosti sociálnych služieb, ktoré poskytuje štát. Preto je vytvorenie dlhodobo udržateľného systému, ešte lepšie zameraného na tie skupiny, ktoré podporu skutočne potrebujú, našou prioritou. Malo by to byť výsledkom všetkých reformných krokov, o ktorých hovoríme.“
MICHAL NALEVANKO